fot. PAP/EPA

Węgry: Tamas Sulyok objął obowiązki głowy państwa

Nowy prezydent Węgier, Tamas Sulyok, wybrany tydzień temu przez parlament, we wtorek objął obowiązki głowy państwa. Na jego podpis czeka ratyfikacja przystąpienia Szwecji do NATO.

26 lutego węgierski parlament wybrał Tamasa Sulyoka na nowego prezydenta kraju. Jego poprzedniczka, Katalin Novak, zrezygnowała w atmosferze skandalu po ułaskawieniu osoby tuszującej pedofilię. Po przyjęciu rezygnacji Katalin  Novak obowiązki głowy państwa pełnił marszałek Zgromadzenia Narodowego, jednoizbowego parlamentu Węgier, Laszlo Kover.

Tamas Sulyok, dotychczasowy prezes Trybunału Konstytucyjnego, został wybrany głosami rządzącej koalicji Fidesz-KDNP; duża część opozycji zbojkotowała wybory.

Oficjalna strona internetowa głowy państwa nie została jeszcze zaktualizowana; nadal wyświetla się na niej Katalin Novak.

Bezpośrednio przed wyborem Tamas Sulyoka na głowę państwa parlament poparł również przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wniosek w tej sprawie czekał w Zgromadzeniu Narodowym na głosowanie od lipca 2022 roku.

W sobotę na stronie parlamentu Węgier opublikowano pismo do biura prezydenta z protokołem dotyczącym akcesji Szwecji do NATO. Na dokumencie widniało już nazwisko Tamasa Sulyoka.

Węgry wyraziły zgodę na przyjęcie Szwecji do NATO jako ostatni kraj Sojuszu, choć rząd Viktora Orbana wielokrotnie zapewniał, że tak się nie stanie.

Po podpisaniu ratyfikacji przez prezydenta Węgier Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl