fot. PAP

Ordo Iuris: tabletki „dzień po” naruszają Konstytucję

Dopuszczenie do sprzedaży w Polsce antykoncepcji awaryjnej” zwanej tabletkami  „dzień po”  narusza Konstytucję  – alarmują eksperci z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Lek w rzeczywistości wykazuje działanie wczesnoporonne. 

Regularne zażywanie medykamentu może skutkować w przyszłości m.in. niepłodnością. Eksperci z Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ludzkie życie w Polsce podlega ochronie prawnej na podstawie  art. 1 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Tym samym, decyzja resortu zdrowia o wprowadzeniu leku jest niezgodna z prawem – mówi  Karolina Dobrowolska z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Aborcja – zgodnie z polską Konstytucją, zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego oraz ustawą o planowaniu  rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – jest w Polsce uważana za przestępstwo. Dlatego wprowadzenie tych tabletek na polski rynek, a tym bardziej bez recepty, jest istotnym pogwałceniem polskiego systemu prawnego. Zgodnie z dyrektywą, na podstawie której została wydana ta decyzja i art. 4, Polska ma prawo do tego, żeby zachować postanowienia własnego systemu prawnego. Tak więc słowa rzecznika ministerstwa zdrowia o tym, że KE nie pozostawiła nam wyboru nie są zgodne z prawdą, ponieważ wciąż mamy prawo stosować w tych kwestiach własne prawo – wyjaśnia Karolina Dobrowolska.

Na stronie www.protestuj.pl można podpisać petycję, która wzywa premier Ewę Kopacz i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza do wycofania  się z zamiaru dopuszczenia do sprzedaży w Polsce preparatu „ellaOne”.

RIRM

drukuj