Gruzja: Prezydent Duda wziął udział w otwarciu Alei J. Piłsudskiego w Tbilisi

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął dziś udział w otwarciu Alei Józefa Piłsudskiego w stolicy Gruzji Tbilisi, gdzie od poniedziałku przebywa z oficjalną wizytą. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka.

W Alei ustawiono okolicznościową tablicę, na której znalazł się cytat ze świętego Grzegorza Peradze – profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

„Józef Piłsudski znał dobrze i kochał nasz kraj, osnuty pięknymi legendami i walkami o wolność i niepodległość naszego ukochanego Kaukazu. On, który sam stał się przez swe bohaterskie wysiłki przedmiotem legendy, wywalczył swą niezłomną wolą i geniuszem wolność i z poszarpanej przez zabory Polski stworzył wielkie i potężne mocarstwo. Powinniśmy kontynuować Jego idee wspólnie z Polakami dla dobra i wielkości naszej wspólnej Ojczyzny. Św. Grzegorz Peradze, 1935 rok” – głosi napis na tablicy.

Piłsudski sprzyjał polsko-gruzińskiemu sojuszowi w latach 1917-1921, postrzegając Gruzję jako część swojej koncepcji Międzymorza. Kres przymierzu położyła sowiecka interwencja w Gruzji i utworzenie Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w 1922 roku.

Okres polsko-gruzińskiego przymierza zbada komisja historyków powołana pod patronatem prezydentów Polski i Gruzji, Andrzeja Dudy i Giorgiego Margwelaszwilego. Komisja do 2021 roku ma opracować kanon wiedzy na temat przełomowego dla polsko-gruzińskich relacji okresu sprzed 100 lat. Okazją do ustanowienia komisji są zbliżające się obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję.

Rok 2017 jest w Polsce obchodzony jako Rok Józefa Piłsudskiego; uczczenie marszałka ma związek z przypadającą w tym roku 150. rocznicą jego urodzin.

Prezydent Duda wcześniej spotkał się w Tbilisi z dowództwem unijnej misji obserwacyjnej EUMM oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami Straży Granicznej biorącymi udział w tej misji. Obecnie uczestnicy w niej blisko 20 Polaków.

Zadaniem Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej (EUMM) jest monitorowanie sytuacji na linii administracyjnej między Gruzją a separatystycznymi gruzińskimi prowincjami: Abchazją i Osetią Południową. To pokłosie kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej z sierpnia 2008 roku, która doprowadziła do oderwania się od Gruzji tych regionów.

Dziś – w ostatnim dniu swojej wizyty w Gruzji – prezydent spotka się też z polskimi archeologami, którzy prowadzą badania na stanowisku w Fortecy Gonio niedaleko Batumi. Pochodząca z czasów rzymskich fortyfikacja, która liczy ponad dwa tysiące lat, to często odwiedzana atrakcja turystyczna nad Morzem Czarnym.

Planowana jest także rozmowa Andrzeja Dudy z przewodniczącym rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze. Adżaria to autonomiczny region Gruzji ze stolicą w Batumi. Zamieszkiwany jest przez Adżarów, określanych mianem muzułmańskich Gruzinów.

PAP/RIRM

drukuj