fot. twitter.com/PremierRP

Prezydent, premier i szef MZ rozmawiali o polepszeniu ochrony zdrowia

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie na temat poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, w tym w zakresie funkcjonowania funduszu medycznego. W obradach uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz eksperci z różnych dziedzin medycyny.

Otwierając dyskusję, prezydent wskazał, że fundusz funkcjonuje już przeszło rok. Przypomniał, że to specjalna forma dofinansowania systemu ochrony zdrowia.

Prezydent poinformował, że w najbliższym czasie m.in. blisko 2 mld zł trafi na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych.

– Procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku. To jest ogromna kwota, która będzie przeznaczona tylko na ten cel na przestrzeni najbliższych dwóch lat, bo w 2022-2023 roku. Jeśli weźmie się pod uwagę, że na ten cel do niedawna jeszcze były 3 mld zł na 6 lat, to widać, jak wielka jest to pula pieniędzy – zaznaczył Andrzej Duda.

Omówiono też działania rządu w zakresie poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Ministerstwo Zdrowia  ma w najbliższych 18 miesiącach poświęcić szczególnie dużo uwagi poprawie jakości procedur, a także infrastruktury medycznej w ramach Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

– Nie ma co chować głowy w piasek. Infrastruktura medyczna, która jest na SOR-ach, pozostawia bardzo dużo do życzenia. Jest tych SOR-ów bardzo wiele, jest kilkaset SOR-ów w Polsce i bardzo wiele z nich wymaga zasadniczej poprawy. To będzie też jedno z zadań, które będzie przedmiotem troski ministra zdrowia i całego rządu – mówił premier.

Ustawa o Funduszu Medycznym to inicjatywa prezydenta Andrzej Dudy. W sumie dzięki Funduszowi na ochronę zdrowia ma trafić co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków.

Pieniądze przeznaczone będą m.in. na profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i rzadkich. Dofinansowywana ma być także infrastruktura szpitalna.

RIRM

drukuj