Prezydent Duda udaje się do Finlandii

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek uda się do Finlandii z oficjalną wizytą. Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowy w Helsinkach będą dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie Bałtyku.

Jak podkreślił Krzysztof Szczerski, Polskę i Finlandię łączą interesy w zakresie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

„Oba państwa leżą w bardzo newralgicznej części Europy, a tym samym w bardzo newralgicznej części świata” – wskazał PAP szef gabinetu prezydenta.

„Dlatego ważne jest, by dialog polityczny na najwyższym szczeblu utrzymywać” – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto we wtorek. W środę prezydenci obu krajów złożą wizytę w bazie wojskowej w Santahamina.

„Finlandia jest znana również z wysokiej jakości armii pod względem zdolności bojowej, ale także technicznym. Rozwój armii fińskiej jest bardzo wysoki, więc też będzie rozmowa dotycząca kwestii wspólnej troski o bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego i naszej części Europy” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że choć Finlandia nie jest członkiem NATO, pozostaje ważnym partnerem Sojuszu w ramach układu bezpieczeństwa w naszej części świata.

Według Krzysztofa Szczerskiego rozmowy prezydentów Polski i Finlandii dotyczyć będą także bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego.

„Wiadomo, że projekty takie jak Nord Stream 1 i 2 mają ogromny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, a także w ogóle na bezpieczeństwo szeroko rozumiane regionu Morza Bałtyckiego” – mówił.

Wizyta ma także wymiar gospodarczy. Krzysztof Szczerski zapowiedział, że do Finlandii udadzą się wraz z prezydentem młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, którzy w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki konkursu, otrzymali od głowy państwa specjalne paszporty uprawniające do udziału w jednej zagranicznej misji gospodarczej.

Przedstawiciele polskich startupów towarzyszący prezydentowi Andrzejowi Dudzie w Helsinkach będą uczestniczyć w seminarium na uniwersytecie Aalto, gdzie będą mieli okazję spotkania z autorami fińskich pomysłów w dziedzinie innowacyjności.

„To miejsce zwane jest sauną startupów, tam młodzi przedsiębiorcy mogą przetestować swoje projekty, swoje pomysły” – mówił szef gabinetu prezydenta.

„Liczymy na liczne i owocne kontakty polskich przedsiębiorców z fińskimi partnerami, które przyniosą później wspólne przedsięwzięcia” – dodał.

Jak mówił Krzysztof Szczerski, wizyta będzie mieć także charakter historyczny. Przypomniał, że w tym roku Finlandia obchodzi 100. rocznicę uzyskania niepodległości, w Polsce obchody przypadają w przyszłym roku.

„Jest wielka historyczna symbolika łączności dwóch przywódców, którzy przynieśli niepodległość obu krajom: marszałka Mannerheima i marszałka Piłsudskiego. Oni są urodzonymi w tym samym roku ojcami niepodległości swoich narodów” – powiedział.

W czasie wizyty zaplanowane jest złożenie wieńców przez polską parę prezydencką na grobie Carla Gustafa Mannerheima oraz pod Krzyżem Bohaterów.

W Helsinkach Andrzej Duda spotka się również z przewodniczącą fińskiego parlamentu Marią Lohelą oraz z wicepremierem i ministrem finansów Petteri Orpo.

Przewidziany jest także udział prezydenta Polski w Forum Gospodarczym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl