fot. PAP/Albert Zawada

Polska domaga się międzynarodowych działań w celu upamiętnienia i osądzenia zbrodni katyńskiej

Prezydent RP, Andrzej Duda, przedstawi dziś plan podjęcia międzynarodowych kroków w sprawie upamiętnienia i osądzenia zbrodni katyńskiej. Andrzej Duda spotka się w południe w Warszawie z przedstawicielami rodzin i środowisk katyńskich.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział 10 kwietnia 2022 roku, że podejmie wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne, aby świat nie zapomniał o Katyniu. Podkreślał, że należy osądzić sprawców zbrodni i skutecznie walczyć z zakłamywaniem historii.

Andrzej Duda stwierdził, że ludobójstwo się nie przedawnia, dlatego sprawa wymaga wyjaśnienia przed międzynarodowymi trybunałami.

Prof. Wojciech Polak, wiceszef Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, podkreślił, że Polska musi stawiać opór rosyjskiemu zakłamaniu.

– Rosja zaczyna zaprzeczać od pewnego czasu, iż to była zbrodnia ludobójstwa. Federacja Rosyjska w ogóle zaprzecza, że dokonała zbrodni. Pojawiają się dziwaczne teorie ogłaszane na łamach prasy. Ponownie wraca się do komisji Burdenki i stwierdzenia, że zbrodni dokonali Niemcy. Kroki, które podejmie Polska, będą dotyczyły, jak można się domyślać, oficjalnego uznania przez organy międzynarodowe, że zbrodni katyńskiej dokonała Rosja. Możemy przypuszczać, iż będzie także mowa o jakimś odszkodowaniu dla rodzin. Wiemy jednak z doświadczenia, że wyegzekwowanie tego od Rosji byłoby niezmiernie trudne – powiedział prof. Wojciech Polak.

Sprawą zbrodni katyńskiej zajmował się już Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Trybunał stwierdził m.in., że zbrodnia katyńska była zbrodnią wojenną, która nie podlega przedawnieniu.

Zgodnie z dekretem władz ZSRS, podpisanym przez Józefa Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną 1940 roku ok. 22 tys. polskich obywateli.

Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r., dlatego ten dzień obchodzimy jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej .

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl