fot. PAP/Valdemar Doveiko

Parada Polskości w Wilnie

Po raz kolejny głównymi ulicami Wilna przeszła Parada Polskości. W biało-czerwonym pochodzie uczestniczyło około 10 tys. naszych rodaków.

Choć Kresowiacy na co dzień mieszkają na Litwę, nie zapomnieli o Polsce. Pani Helena cały czas ma ojczyznę w sercu.

– Tam mam rodzinę, w Warszawie i dalej po całej Polsce jest rozsiana od strony mojej mamusi. Mam dwie ojczyzny – Litwa, w której mieszkam i Polskę, którą kocham – mówiła pani Helena.

Wyrazem miłości do ojczyzny jest chociażby Parada Polskości, która po raz kolejny przeszła głównymi ulicami Wilna. W ten sposób Polacy na Litwie i przedstawiciele władz Polski uczcili Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz rocznicę Konstytucji 3 maja.

Biało-czerwony pochód jest już tradycją – wskazał poseł do Parlamentu Europejskiego, Waldemar Tomaszewski, lider partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.

– W 2003 roku mieliśmy pierwszą paradę. Zapoczątkował ją prezes Związku Polaków, Michał Mackiewicz – powiedział Waldemar Tomaszewski.

Wielu Polaków, tak jak pani Regina, uczestniczy w wydarzeniu za każdym razem.

– Staramy się brać udział we wszystkich paradach, które były. Braliśmy udział z zespołem „Sulczanie”. Zawsze szliśmy w paradzie i to jest nasze – oznajmiła pani Regina.

Udział w pochodzie to z kolei dla pani Teresy i jej męża obowiązek.

– Jesteśmy Polakami z krwi i kości z Wileńszczyzny. Nie możemy opuścić takiej tradycji i święta. Dla nas Polaków jest to bardzo duże święto – mówiła pani Teresa z mężem.

Niektórzy jednak – tak jak Pani Daryna – uczestniczyli w Paradzie Polskości po raz pierwszy. Ten udział miał jednak głęboki wymiar.

– Reprezentuję stowarzyszenie polskiej kultury im. świętego Jana Pawła II oraz wszystkich Polaków na Ukrainie, którzy przez wojnę nie mogli brać udziału w tym roku – wskazała pani Daryna.

Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana u stóp Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej. To właśnie przed Jej obliczem rodacy na przestrzeni lat znajdowali otuchę i nadzieję, kiedy jej brakowało – mówił podczas homilii ks. Ryszard Umański.

– To miejsce szczególne, święte. Tu zawsze byliśmy wolni. To nasze sanktuarium. To skarbnica najcenniejszych wartości boskich, człowieczych i narodowych – zaakcentował ks. Ryszard Umański.

Do uczestników Marszu Polskości list skierował m.in. premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak.

– Polska jest z Wami, ale Polska jest też w Was. Wszędzie tam, gdzie bije polskie serce, jest cząstka Polski – podkreślił w liście premier Mateusz Morawiecki.

Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową. Stanowią 6,5 procent ogółu litewskiego społeczeństwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl