Litwa z nową centrolewicową koalicją

Rządzący Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS) mający w 141-osobowym parlamencie 56 mandatów podpisał we wtorek umowę koalicyjną z nowym ugrupowaniem – Litewską Socjaldemokratyczną Partią Pracy (LSDDP) mającą 11 mandatów.

„Ta centrolewicowa koalicja (…) wzmocni rząd i ustabilizuje sytuację w kraju” – oświadczył przewodniczący LSDDP, wiceprzewodniczący parlamentu Gediminas Kirkilas.

Koalicji rządzącej brakuje jeszcze kilku głosów do większości parlamentarnej, ale, jak zaznaczył we wtorek przewodniczący LVŻS Ramunas Karbauskis, „innym partiom nie proponowano dołączenia do koalicji”.

Przed kilkoma tygodniami przewodniczący parlamentu Viktoras Pranckietis z LVŻS powiedział, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) otrzyma zaproszenie do wejścia do koalicji rządzącej, jeżeli wyrazi na to chęć.

Podpisana we wtorek umowa koalicyjna przewiduje współpracę „na rzecz zapewnienia w kraju stabilności politycznej i społecznej, wzrostu gospodarczego i wcielania w życie zasad sprawiedliwości i solidarności socjalnej”.

Partnerzy koalicyjni zobowiązali się też do współpracy w wyborach samorządowych, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w przyszłym roku.

W 2016 r. po wyborach parlamentarnych na Litwie koalicję utworzył Litewski Związek Rolników i Zielonych i Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP), która zdobyła 17 mandatów. We wrześniu ubiegłego roku po objęciu przewodnictwa w LSDP przez młodego polityka Gintautasa Paluckasa partia postanowiła wyjść z koalicji rządzącej z LVŻS. Swą decyzję socjaldemokraci tłumaczyli tym, że są „eliminowani” z kształtowania polityki przez koalicjanta.

Decyzji władz Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej nie poparła większość posłów z sejmowej frakcji tego ugrupowania. Posłowie ci, w większości z dużym doświadczeniem politycznym i parlamentarnym, postanowili podtrzymać poparcie dla rządzącego LVŻS i podpisali porozumienie o współpracy. Zbuntowana część socjaldemokratów postanowiła też powołać nowe ugrupowanie socjaldemokratyczne. Zjazd założycielski Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy odbył się przed miesiącem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl