fot. Paweł Palembas

Ulicami Szczecina przeszedł XVIII Marsz dla Życia

Pod hasłem „Wybierz życie” ulicami Szczecina w niedzielę przeszedł XVIII Marsz dla Życia. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Małych Stópek. To największa w kraju manifestacja pro-life. Każdego roku w Marszu dla Życia bierze udział kilkanaście tysięcy osób, które niosą biało-czerwone flagi, towarzyszy im także radosna muzyka.

Marsz dla Życia powrócił po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią SARS-CoV-2. Wydarzenie rozpoczęło się przed pomnikiem św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

Ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, zwracając się do zgromadzonych, nawiązał do hasła marszu – „Wybierz życie”.

– Dlaczego takie hasło? W tle dziś słychać słowa św. matki Teresy z Kalkuty: „Jeżeli matka może zabić swoje dziecko, to któż powstrzyma ciebie i mnie, żebyśmy się nie pozabijali nawzajem?”. Dzisiaj chcemy pokoju na Ukrainie. Jak możemy chcieć pokoju na Ukrainie, jednocześnie nie mając pragnienia życia dla najmniejszych? – zwrócił uwagę duchowny.

Ono w kontekście tego, co dzieje się na Ukrainie, nabiera szczególnego wymiaru – wskazała rzecznik Fundacji Małych Stópek, Maria Drąg.

– Myślę, że ci ludzie, którzy giną tam na froncie, na pewno wybieraliby życie, a my mamy to wielkie szczęście i wielką okazję, że to życie możemy wybierać bez bomb nad głową, również jeśli chodzi o życie tych nienarodzonych – powiedziała Maria Drąg.

Podczas Marszu dla Życia niesiono przepisane na materiał fragmenty z encykliki „Evangelium Vitae”. Transparent miał długość pół kilometra. Wyrażał ich gotowość do realizowania tego, co św. Jan Paweł II zawarł w encyklice.

– Aby nasza obrona nie kończyła się na Marszu, ale była realizowana także i w życiu po tym Marszu dla Życia (…). Planowaliśmy, żeby encyklika była przepisana na materiał 200-metrowy. Trochę nam to nie wyszło – jest prawie czy ponad 500 metrów. To jest dla nas wszystkich zobowiązanie. W encyklice możemy wyczytać bardzo ważne słowa: „Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia” – wskazał ks. Tomasz Kancelarczyk.

Wydarzenie  nie odbyłoby się, gdyby nie ludzie – podkreślili organizatorzy.

– Bez ludzi, tak jak wszędzie, nie byłoby nic. Myślę, że tutaj wolontariusze dopisali jak co roku, mimo dwuletniej przerwy, kiedy nie było nas w przestrzeni publicznej. Oni się znowu pojawili, stanęli na wysokości zadania – podsumowała Maria Drąg.

Marsz dla Życia zakończyła Msza święta w szczecińskiej katedrze, podczas której wierni podjęli się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

Podczas tegorocznego Marszu dla Życia zabrzmiał też Dzwon „Głos Nienarodzonych”, który poświecił Ojciec Święty Franciszek. Dzwon odwiedził już wiele miejscowości. Bije on na alarm, że należy stawać w obronie życia.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl