fot. PAP/EPA

Japonia: zwycięstwo prawicowej koalicji Abego w wyborach

Prawicowa koalicja premiera Japonii Shinzo Abe zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Najprawdopodobniej zdobędzie od 250 do 300 spośród 465 mandatów w izbie niższej – wynika z sondaży i obliczeń publicznej japońskiej telewizji. Oficjalne wyniki poznamy jutro.

Przed wyborami koalicja premiera Japonii dysponowała 318 mandatami w niższej izbie parlamentu. Jednak ciągłe skandale stwarzały ryzyko porażki w wyborach zaplanowanych za rok. Przedterminowe wybory rozpisano pod koniec września. W ten sposób chciano uzyskać społeczne poparcie dla polityki rządu wobec Korei Północnej, a w kontekście krajowym chodziło o poparcie dla reform podatkowych.

Kampania przed tymi wyborami była wyjątkowo krótka, bo trwała zaledwie 12 dni. Premier Japonii Shinzo Abe był w nich wyraźnym faworytem.

W Japonii jest możliwe głosowanie w wyborach parlamentarnych kilka dni wcześniej przed wyznaczoną datą.  Na około 106 mln wyborców skorzystała z takiej opcji  rekordowa liczba, bo aż prawie 21,5 mln osób.

Na dzisiejszą frekwencję z pewnością miała wpływ pogoda, w związku z potężnym tajfunem Lan w regionie, zbliżającym się do głównej wyspy japońskiego archipelagu. W kilku prowincjach zalecono ewakuację ludności. W niektórych miejscach lokale wyborcze otwarto z opóźnieniem, a część z nich zamknięto wcześniej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj