PAP/EPA

KE: dialog z polskimi władzami w sprawie praworządności musi być kontynuowany

Podczas wysłuchania Polski w Radzie UE wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym do dobry kierunek, ale pozostały inne wątpliwości KE dotyczące praworządności w Polsce i w tej sprawie musi być kontynuowany dialog – przekazał rzecznik KE.

We wtorek w Brukseli w Radzie UE odbyło się wysłuchanie Polski w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Z ramienia KE wziął w nim udział Frans Timmermans. Chociaż po posiedzeniu Rady UE zaplanowano konferencję prasową wiceszefa KE, ta się jednak nie odbyła. Dlatego na dzisiejszej konferencji padły pytania o przebieg posiedzenia.

Rzecznik KE Margaritis Schinas wyjaśnił, że podczas wysłuchania w Radzie UE Timmermans poinformował, że propozycja polskich władz dotycząca nowelizacji ustawy o SN – po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w tej sprawie decyzje o środkach tymczasowych – idzie w dobrym kierunku, ale ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta.

„Wiceszef KE także przypomniał państwom członkowskim o innych wątpliwości KE (w sprawie praworządności w Polsce – PAP), które znalazły się w opinii przyjętej przez kolegium komisarzy 20 grudnia 2017 roku i że dialog z polskimi władzami we wszystkich tych sprawach musi być kontynuowany” – wskazał Margaritis Schinas.

PAP/RIRM

drukuj