PAP/EPA.

Węgry/ Rzecznik rządu: nie poprzemy ani Webera, ani Timmermansa

Budapeszt nie poprze ani kandydatury Manfreda Webera, ani Fransa Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej – oświadczył w środę rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, Weber w ostatnich miesiącach wielokrotnie obraził Węgrów, a Timmermans „praktycznie nieustannie kłamał” na temat Węgier podczas kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Manfred Weber jest kandydatem wiodącym z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPL); socjaliści natomiast chcą, żeby przyszłym szefem Komisji Europejskiej został jej obecny wiceszef Timmermans.

Zoltan Kovacs przypomniał m.in., że w marcu Weber oświadczył, iż nie chce zostać szefem KE dzięki węgierskim głosom.

„W ten sposób Manfred Weber stracił szansę, by Węgry udzieliły mu poparcia w rywalizacji o jakiekolwiek kierownicze stanowisko” – zaznaczył.

O Timmermansie Zoltan Kovacs powiedział zaś, że mógłby zapisać całe stronice kłamstw – na przykład dotyczących wolności prasy, praworządności lub antysemityzmu – które wypowiadał o Węgrzech jako fakty.

Rzecznik podkreślił, że rząd może poprzeć tylko takiego kandydata na szefa KE, który odpowiada warunkom wymienionym przez premiera Viktora Orbana, czyli szanuje państwa członkowskie, nie stosuje podwójnych standardów, dąży do zatrzymania migracji i broni chrześcijańskich korzeni Europy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl