fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju

W Dubaju rozpoczął się światowy szczyt klimatyczny organizowany przez ONZ. Polskiej delegacji przewodniczy prezydent Andrzej Duda.

Jednym z głównych celów szczytu w Dubaju będzie próba podsumowania globalnych wysiłków związanych z realizacją porozumienia paryskiego. Kluczową rolę w jego wypracowaniu odegrała Polska.

– To jest szczyt poszukiwania pragmatycznej oraz realnej odpowiedzi, a nie sloganów czy gładkich słów – mówił Krzysztof Szczerski, ambasador Polski przy ONZ.

W Dubaju spodziewane są też decyzje dotyczące podziału środków na transformację.

– Niech to będzie rok, w którym finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu odpowiada ogromowi chwili. Niech to będzie COP, podczas którego dotrzymamy naszych obietnic – akcentował Sultan Al-Jaber, prezydent COP28.

OZN szacuje, że do 2030 roku emisja gazów cieplarnianych musi spaść aż o 42 procent, aby zrealizować cel z Paryża. Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, alarmował, że wysiłki państw są niewystarczające.

– Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik były najgorętsze w historii. Obecne trendy ścigają naszą planetę w ślepy zaułek wzrostu temperatury o trzy stopnie Celsjusza – powiedział Antonio Guterres.

Liderem redukcji emisji CO2 chce być Unia Europejska, która dąży do całkowitej dekarbonizacji swojej gospodarki. Parlament Europejski wyznaczył unijnym negocjatorom jasny kierunek.

– Nie ma miejsca na nową energetykę węglową. Trzeba jak najszybciej doprowadzić do dekarbonizacji systemu elektroenergetycznego. Musimy się pozbyć wszelkich dotacji do paliw kopalnych – podkreślał Wopke Hoekstra, komisarz Unii Europejskiej do spraw klimatycznych.

Wysiłki Starego Kontynentu znaczą niewiele w globalnym rozrachunku, ponieważ Unia Europejska odpowiada za niewielką część światowej emisji CO2. Największymi emitentami wciąż pozostają Chiny, USA i Indie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą przekonać świat, że niskoemisyjna gospodarka może być rozwijana z wykorzystaniem paliw kopalnych. Gospodarzom zarzuca się, że na marginesie szczytu chcą podpisywać kontrakty na dostawy ropy i gazu.

– Dajemy przykład, pokazując swoje zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju i energii odnawialnej – wskazał Butti Almheiri, przewodniczący Rady Młodzieży Arabskiej.

Arabowie nie chcą całkowicie rezygnować z ropy i gazu. Podobnie Polska nie chce definitywnie odchodzić od węgla.

– Jest pytanie, czy dzisiaj są do tego technologie, żeby węgiel był naszym dobrem, żeby wciąż można było pokazywać jego wartość dla gospodarki – oznajmił Krzysztof Szczerski.

Równocześnie Polska zmienia swój miks energetyczny, stawiając na atom oraz odnawialne źródła energii.

– Duży skok w kierunku energii nuklearnej, który mamy przed sobą, jest skokiem na rzecz przeciwdziałania źródłom zmian klimatycznych – mówił ambasador Polski przy ONZ.

W szczycie klimatycznym w Dubaju miał wziąć udział Ojciec Święty Franciszek, jednak z powodu choroby odwołał swój wylot.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl