Prezydent Andrzej Duda przygotował projekt regulujący problem zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej

                                                                                                                             fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt noweli Kodeksu cywilnego regulujący kwestię zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej. Chodzi o zmiany, w myśl których najbliższej rodzinie osoby, która np. wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała i jest w stanie wegetatywnym, przysługiwać ma odszkodowanie za naruszenie więzi rodzinnej.

Propozycję prezydenta odnośnie zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej pozytywnie ocenił szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł Marek Ast.

– Propozycja prezydencka wynika z wrażliwości głowy państwa, jeśli chodzi o sytuację rodzin dotkniętych takim nieszczęściem. Wydaje mi się, że jest to krok w dobrym kierunku. Projekt na pewno będzie analizowany w Sejmie i procedowany we właściwej komisji. Myślę, iż ten projekt zasługuje na poparcie – powiedział poseł Marek Ast.

Kancelaria Prezydenta RP podkreśliła, że potrzeba nowelizacji Kodeksu cywilnego w tym zakresie wynika z rozbieżności w orzecznictwie sądowym.

Sądy w większości zasądzają zadośćuczynienia najbliższym członkom rodziny poszkodowanego za krzywdę w postaci zerwanej więzi rodzinnej, jednak zdarzają się przypadki odmowy prawa do tego rodzaju zadośćuczynienia.

RIRM

drukuj