fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Duda chce obniżyć wiek emerytalny

Obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60. roku życia i dla mężczyzn do 65. roku życia przewiduje prezydencki projekt, którego wysłuchanie publiczne odbyło się we wtorek w Sejmie. „To wola narodu” – uważa poseł PiS-u Józefa Hrynkiewicz, która była gościem o. Grzegorza Moja CSsR w audycji Aktualności dnia na antenie Radia Maryja.

Poseł zaznacza, że nie tylko głos społeczeństwa był lekceważony przez ostatnią koalicję rządzącą, ale także wszystkie informacje i ekspertyzy, które były wykonane. Wskazywały one, że w Polsce wydłuża się wprawdzie przeciętna długość życia, ale nie tych generacji, które właśnie będą w ciągu najbliższych 30-40 lat przechodzić na emeryturę. Tutaj mamy do czynienia ze znacznie krótszym czasem życia – podkreśla Józefa Hrynkiewicz.

Z tych generacji zarówno kobiety jak i mężczyźni, żyją tylko pewną część swojego życia w zdrowiu. Ocenia się, że mężczyźni żyją około 58 lat w zdrowiu, a kobiety 63 lata. Zatem następna część życia, to nie jest życie w zdrowiu, a jeśli ktoś go nie ma, to nie może pracować – mówi poseł Józefa Hrynkiewicz.

Jak podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości, propozycja prezydenta Andrzeja Dudy przywracająca poprzedni wiek emerytalny jest ze wszech miar racjonalna i słuszna.

Prof. Józefa Hrynkiewicz dodaje, że praca pracy nie jest równa. Na różnych stanowiskach pracy zużywa się swoje zdrowie. Dlatego też każdy powinien mieć możliwość czasu, w którym przechodziłby na emeryturę, a projekt prezydenta Andrzeja Dudy taką możliwość oferuje.

Całą rozmowę z audycji Aktualności dnia można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj