B. Marczuk: powstał zespół ds. świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych

W MRPiPS powstał zespół, który ma wypracować zmiany w świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych – poinformował w Sejmie wiceminister rodziny Bartosz Marczuk. Resort chce też spotkać się ze środowiskiem opiekunów i wysłuchać ich propozycji.

Obecnie osoby opiekujące się dorosłą osobą niepełnosprawną w tym samym wieku są w systemie świadczeń różnie traktowane w zależności od tego, czy niepełnosprawność ich podopiecznego powstała przed, czy po osiągnięciu przez niego dorosłości. W październiku 2014 r. zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny, orzekając, że uzależnienie świadczenia dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

O realizację wyroku TK, który dotyczył znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych (obowiązującej od początku 2013 r., pozbawiającej część opiekunów prawa do świadczeń pielęgnacyjnych), pytał w czwartek w Sejmie klub Nowoczesna.

Wiceminister Marczuk przypomniał, że według TK kryterium dochodowe przy ustalaniu wsparcia dla opiekunów jest zasadne i może być przez rząd stosowane, bo umożliwia skierowanie odpowiedniej pomocy do osób w trudnej sytuacji materialnej. Dodał, że Trybunał uznał również, że preferencyjne traktowanie dzieci jest dopuszczalne, a ochrona praw nabytych – konieczna.

Marczuk relacjonował, że po orzeczeniu TK w ministerstwie poprzedniej kadencji powstał projekt ustawy, był on szeroko był konsultowany i było do niego dużo zastrzeżeń – głównie dotyczących kryterium dochodowego i różnicowania świadczenia w zależności od wieku podopiecznego.

Jak podkreślał, resort rodziny zdaje sobie sprawę z wagi problemu i konieczności niezwłocznego podjęcia prac. Poinformował, że 8 stycznia powołany został zespół ds. rozwiązań systemowych dla osób niepełnosprawnych.

– Jego zadaniem będzie przegląd i analiza tego, co obecnie jest na stole (…) i wypracowanie rozwiązania – powiedział Bartosz Marczuk.

Pierwsze posiedzenie zespołu ma się odbyć 21 stycznia. W imieniu minister rodziny Elżbiety Rafalskiej zadeklarował chęć spotkania ze środowiskami opiekunów. „Jesteśmy otwarci na wszystkie sugestie” – zaznaczył. Dopytywany, kiedy to spotkanie miałoby się odbyć, Marczuk powiedział, że „bez zbędnej zwłoki”, najprawdopodobniej w tym miesiącu.

Zapewnił posłów, że rząd wypełni wyroki TK i będzie chciał wypracować nowe rozwiązania ws. opiekunów osób niepełnosprawnych. Zaznaczył też, że przy ich opracowywania powinno się wziąć pod uwagę stopień niesamodzielności podopiecznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl