fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent A. Duda: Zachowanie KE w związku z reformą sądownictwa to forma opresji wobec Polski

Zachowanie Komisji Europejskiej w związku z reformą sądownictwa w Polsce traktuję jako formę opresji – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że tego typu praktyki zostaną zaprzestane.

Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą był pytany, czy spodziewa się pomocy ze strony Litwy w sporze z Komisją Europejską ws. reformy sądownictwa.

„Z ubolewaniem postrzegam zachowanie Komisji Europejskiej od pewnego czasu. Ustrój wymiaru sprawiedliwości nie jest sprawą wspólnotową, tylko jest sprawą indywidualną państwa członkowskiego i instytucje europejskie w żaden sposób nie powinny w to ingerować. Mówiąc szczerze nie mają ku temu żadnego traktatowego tytułu” – powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, zachowanie Komisji Europejskiej w tej sprawie od samego początku traktuje jako formę opresji wobec Polski.

„Mam nadzieję, że tego typu praktyki zostaną zaprzestane” – podkreślił polski prezydent.

Z kolei Gitanas Nauseda pytany, czy Litwa zagłosuje za ewentualnymi sankcjami wobec Polski w związku postępowaniem dotyczącym zmian w polski wymiarze sądownictwa podkreślił, że przed potępianiem należy zawsze dobrze zapoznać się z daną sytuacją.

„Decyzja Polska (ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości – PAP) była zmotywowana chęcią zwalczania korupcji, chęcią zwalczania zjawisk nomenklaturowych w sądownictwie” – powiedział Nauseda.

Wyraził przy tym przekonanie, że „strona polska reaguje i jest gotowa do współpracy w tej sprawie”. Jak dodał, „przed rozmową o sankcjach powinniśmy lepiej zrozumieć się nawzajem”.

„Nie powinniśmy iść drogą sankcji, ale drogą lepszego wzajemnego zrozumienia” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj