PAP/Mateusz Marek

Nie milkną kontrowersje wokół sędziego Igora Tuleyi

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmowała się sprawą doprowadzenia zawieszonego sędziego Igora Tulei na przesłuchanie w prokuraturze. Śledczy chcą go przesłuchać i postawić zarzuty ujawnienia informacji z postępowania. Przed Sądem Najwyższym KOD oraz politycy opozycji zorganizowali manifestację poparcia dla sędziego.

Izba Dyscyplinarna rozpatruje wniosek prokuratury o doprowadzenie sędziego Igora Tuleyi na przesłuchanie. Wcześniej sędzia trzykrotnie odmówił stawienia się w prokuratorze. Śledczy chcą postawić Igorowi Tuleyi zarzut ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodzi o śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. Sędzia Igor Tuleya uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa i zezwolił mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu. W listopadzie ub.r. na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu Igorowi Tuleyi. Sędzia nie uznaje jednak Izby Dyscyplinarnej.

– Postanowienie TSUE z kwietnia 2020 r., z którego wynikało, że Izba nie powinna rozstrzygać w kwestiach dyscyplinarnych, należy rozumieć w ten sposób i wydaje się, że to jest coś oczywistego – mówił sędzia Igor Tuleya.

Przed Sądem Najwyższym zgromadziła się niewielka grupa aktywistów KOD-u, oraz politycy opozycji wspierający sędziego Igora Tuleyę.

Był też Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, który przed kamerami wyraził poparcie dla sędziego Igora Tuleyi.

– Pan sędzia Igor Tuleya był przed TK tydzień temu, kiedy Trybunał orzekał w sprawie RPO, był także, kiedy odbywały się wcześniej rozprawy i uznałem, że to jest moja rola, aby teraz chociaż przez chwilę być z panem sędzią i okazać mu wsparcie – powiedział Adam Bodnar.

Sędziego Igora Tuleyę wspiera także wielu polityków opozycji, pomimo że nie uczestniczyli w manifestacjach przed Sądem Najwyższym.

– Człowiek demokracji, odpowiedzialności, honoru – tak oceniam pana sędziego Tuleję, który powinien być szanowany, a nie piętnowany za swoje zachowanie – wskazał Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Lewicy.

– Według mnie powinien swobodnie orzekać, jest sędzią, który ma immunitet i który nie został mu uchylony, bo Izba Dyscyplinarna nie jest sądem – dodał Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki, wskazał, że immunitet sędziemu Igorowi Tuleyi prawomocnie został uchylony, bo nie może być tak, że pewna grupa sędziów stoi ponad prawem.

– Nie zgodzimy się na to, żeby sędziowie nie stosowali się do prawa i Konstytucji. Konsekwentnie będzie się domagać, by trzymali się prawa – podsumował Ryszard Terlecki.

Także niektóre orzeczenia TSUE, na które powołuje się sędzia Igor Tuleya, niewiele mają z prawem wspólnego. Francuska Rada Stanu, będąca odpowiednikiem Najwyższego Sądu Administracyjnego, podważyła wyrok unijnego trybunału w sprawie zbierania danych przez operatorów komórkowych. Francuscy sędziowie jasno wskazali, że francuska konstytucja jest nadrzędna wobec prawa europejskiego.

– To kolejny sąd w państwie UE w ostatnich miesiącach, który kwestionuje narzucanie przez TSUE wyższości prawa unijnego nad porządkiem konstytucyjnym. Orzekały tak ostatnio hiszpański SN, niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny. Wszędzie szanują swoją suwerenność, tylko polska opozycja ją odrzuca – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

Dla opozycji i środowisk skrajnie lewicowych „Konstytucja” znaczy jedynie napis na koszulkach i plakatach.

TV Trwam News

drukuj