Wigilia dniem wolnym od handlu

Niedziela przypadająca w Wigilię Bożego Narodzenia będzie niedzielą niehandlową. Sklepy będą za to otwarte w dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia.

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy dotyczącą ograniczenia handlu w niedziele. Zmiany zakładają, że niedziela przypadająca w Wigilię Bożego Narodzenia będzie niedzielą niehandlową. Sklepy wielkopowierzchniowe będą za to czynne w dwie niedziele poprzedzające Wigilię. Za nowelizacją głosowały wszystkie kluby parlamentarne. W Sejmie część posłów Konfederacji wstrzymała się od głosu. Natomiast posłowie Prawa i Sprawiedliwości poparli zmiany ze względu na wolną Wigilię, choć postulowali, by praca w niedziele 10 i 17 grudnia była ograniczona godzinowo.

Aby się nie okazało, że w te niedziele będą pracować od 6.00 rano do godziny 23.45powiedział Wojciech Zubowski, poseł PiS.

Propozycja PiS nie uzyskała poparcia większości Sejmu. Choć zmiany dotyczą wyłącznie handlu w grudniowe niedziele, to dla większościowej koalicji jest to tylko pierwszy krok w kierunku całkowitego przywrócenia handlu w niedziele.

Pojawia się także nadzieja, że przyjęcie tego projektu ustawy będzie preludium do dalszych zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, pracowników oraz pracodawców – mówił Michał Gomoła, poseł Polski 2050.

Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się zniesieniu obecnych rozwiązań,

Patrzymy, kto siedzi wtedy za kasą. To są głównie kobiety. Cały spór dotyczący niedziel to jest spór o ich prawo do spędzania niedzieli z bliskimioceniła Dorota Bojemska, minister rodziny i polityki społecznej, w Polskim Radiu.

Także w samej koalicji większościowej są podziały. Partia Razem z klubu Lewicy opowiada się za utrzymaniem zakazu handlu w niedziele i postuluje dzień wolny od pracy także wtedy, gdy Wigilia przypada w dniu roboczym.

– Wigilijna kolacja to jest pewnie najpowszechniej obchodzona w polskich domach uroczystośćzaznaczył Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, zapowiedział, że regulacja handlu w niedziele będzie jeszcze przedmiotem obrad w parlamencie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl