Ruszył 755. Jarmark św. Dominika w Gdańsku

W Gdańsku ruszył 755. Jarmark św. Dominika. Przez trzy tygodnie jarmarku nie zabraknie stoisk z wyrobami rzemieślniczymi, artystycznymi, kolekcjonerskimi oraz gastronomicznymi, a także koncertów i spektakli.

Ceremonia otwarcia Jarmarku rozpoczęła się tradycyjnie w sobotnie południe na ul. Długiej i Długi Targ. Uroczystość miała formę parady z udziałem kilkudziesięciu bębniarzy, szczudlarzy i aktorów przebranych w stroje nawiązujące do historii Gdańska i dawnych jarmarków.

Parada przemaszerowała przed Zieloną Bramę, gdzie włodarze Gdańska przekazali uroczyście klucze do miasta przedstawicielowi Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Przejęcie władzy nad miastem przez kupców, tradycyjnie przypieczętowało 755 uderzeń w potężny bęben ustawiony pod Zieloną Bramą.

Wieczorem na Targu Węglowym odbędzie się z kolei koncert, na którym wystąpią Odette Dąbrowska oraz Monika Brodka. Występ zakończy pokaz sztucznych ogni.

Także w kolejne dni jarmarku na gości czekają koncerty. Wśród wykonawców pojawią sięm.in. Kamil Bednarek, Fisz i Emade, Mela Koteluk, Julia Marcell, Pablopavo, Pogodno i Renata Przemyk. Zaplanowano też koncerty muzyki klasycznej oraz występy carillonowe.

W programie Jarmarku jest także wiele spektakli, przede wszystkim teatrów dziecięcych. Goście imprezy będą też mogli wziąć udział w grach miejskich, a na ulicach historycznego centrum czekać będzie na nich wiele instalacji artystycznych i innych niespodzianek. Nad Motławą na Wyspie Spichrzów stanęło też w tym roku liczące 55 metrów wysokości koło widokowe.

Jednak główną atrakcją Jarmarku, który potrwa do 16 sierpnia, będzie ponad tysiąc stoisk handlowych ulokowanych na terenie historycznego centrum Gdańska. Oprócz krajowych sprzedawców, na imprezę przyjechali kupcy z Białorusi, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Litwy, Nepalu, Niemiec, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.

***

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało nawet ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl