fot. twitter.com/WodyPolskie

Prezes Wód Polskich: Z Gdańska do Włocławka płyną dodatkowe lodołamacze 

Z Gdańska do Włocławka płyną dodatkowe lodołamacze. Maszyny mają wesprzeć akcję kruszenia lodu na Zbiorniku Włocławskim, gdzie obecnie pracuje osiem jednostek.

Dwa dodatkowe lodołamacze będą działały poniżej tamy we Włocławku, a w razie potrzeby powyżej zapory.

Szef Wód Polskich, Przemysław Daca, był dziś w Woli Brwileńskiej niedaleko Płocka. Rozbijany jest zator lodowy, który utrudnia swobodny przepływ wody z górnego biegu Wisły przez Zbiornik Włocławski.

Prezes poinformował też o decyzji skierowania do Włocławka dwóch dodatkowych lodołamaczy z Gdańska, gdzie sytuacja jest obecnie stabilna.

– Są to dwa lodołamacze, które w dniu dzisiejszym rano wypłynęły, a jutro rano powinny dopłynąć do Włocławka. Będą one miały do zrealizowania dwa zadania. Po pierwsze, będą patrolowały rejon Wisły poniżej stopnia. Jeżeli będą tam duże zatory, to będzie trzeba je kruszyć, żeby w stronę Torunia nie powstawały kolejne. Po drugie, będą w gotowości, jeżeli doszłoby do jakiejś usterki jednego z ośmiu lodołamaczy. Sytuacja jest taka, że lodołamacze i ich załogi pracują w ekstremalnych warunkach – powiedział Przemysław Daca.

W ocenie prezesa Wód Polski sytuacja na wodowskazach jest stabilna. Przemysław Daca zwrócił uwagę, że w najbliższych dniach wzrost temperatury będzie sprzyjał roztopom.

Akcja lodołamania na Odrze Granicznej może się zakończyć jutro lub w poniedziałek. Na tej rzece jest przekroczonych kilka stanów alarmowych.

Przemysław Daca zapewnił, że sytuacja jest cały czas monitorowana we współpracy ze służbami, które są w stałej gotowości.

Prezes Wód Polskich zaapelował także do części mediów i samorządowców, by nie siały dezinformacji i nie straszyli Polaków ws. sytuacji na rzekach.

https://twitter.com/WodyPolskie/status/1362832482085851137

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl