fot. PAP/Marcin Gadomski

Dworzec Gdańsk Główny otrzymał imię Mieczysława Jałowieckiego

Dworzec Gdańsk Główny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów kolejowych w kraju, otrzymał imię Mieczysława Jałowieckiego, który zasłynął jako dyplomata, a Polsce przysłużył się poprzez zakupienie terenów na Westerplatte.

Mieczysław Jałowiecki to postać o wyjątkowym znaczeniu dla Gdańska i Polski. Wszechstronnie wykształcony, zyskał uznanie jako przedstawiciel rządu w latach 1919-1920. Wykonał tajną misję, poprzez którą do Polski docierały transporty z amerykańską pomocą żywnościową. Przypomniał o tym jego wnuk, Andrzej Jałowiecki.

– Był nie tylko wybitnym agronomem, ziemianinem, dyplomatą, przedsiębiorcą, pisarzem i malarzem. Był przede wszystkim dumnym Polakiem – podkreślił Andrzej Jałowiecki.

https://twitter.com/PKP_SA/status/1732027752448958562

Spektakularnym osiągnięciem Mieczysława Jałowieckiego było zakupienie terenów na Westerplatte dla Polski – podkreślił prof. Grzegorz Berendt z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Jemu zawdzięczamy nabycie wielu nieruchomości przede wszystkim na terenie półwyspu Westerplatte. Tych nieruchomości, które stanowiły podstawy stworzenia wojskowej składnicy tranzytowej, bronionej przez Polski odział we wrześniu 1939 roku – zaznaczył prof. Grzegorz Berendt.

Od teraz oficjalnie Mieczysław Jałowiecki został uznany za patrona Dworca Głównego PKP w Gdańsku. Dziś Mieczysław Jałowiecki jest przywracany polskiej pamięci jako osoba o szczególnych zasługach dla Polski – zauważył Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP SA.

– Nie mam żadnej wątpliwości, że to, iż dziś ustanawiamy w jego osobie patronat Dworca Gdańsk Główny, który codziennie obsługuje 30 tysięcy pasażerów w skali roku, przez tę stację przewija się ponad 11 mln klientów, to bardzo dobra i bardzo ważna decyzja podjęta przez Polskie Koleje Państwowe – wskazał Rafał Zgorzelski.

Dworzec Gdańsk Główny dołączył do listy 16 obiektów kolejowych, które noszą imiona znaczących postaci narodowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl