fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: W Muzeum II Wojny Światowej można zobaczyć fragmenty butów Danuty Siedzikówny „Inki”

W gdańskim Muzeum II Wojny Światowej można zobaczyć fragmenty butów Danuty Siedzikówny „Inki”, które wydobyto podczas ekshumacji w 2014 roku. Eksponat został wypożyczony ze zbiorów powstającego w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Fragmenty butów „Inki”, która 74 lata temu została zamordowana w komunistycznej egzekucji, będą prezentowane w Gdańsku do 25 października. To jedna z niewielu pamiątek zachowanych po polskiej bohaterce.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki podczas prezentacji eksponatu przypomniał heroiczną postawę „Inki”.

– W naszym muzeum jest wyjątkowy eksponat, to szczątki bucików odnalezionych w jamie grobowej, w której porzucano Danutę Siedzikównę „Inkę”. Mają 25 cm i jest to nr 39. Nieduży rozmiar buta, bo i ta dziewczyna była niewielka, wydawałoby się, że delikatna, ale gdy stanęła przed plutonem egzekucyjnym 28 sierpnia 1946 r. do celujących w jej kierunku siepaczy reprezentujących komunistyczną władzę, to wykrzyknęła: >>Niech żyje Polska<< – podkreślił dr Karol Nawrocki.    

Danuta Siedzikówna „Inka” została zastrzelona wraz z Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”  28 sierpnia 1946 roku. Do 2014 roku miejsce pochówku polskich bohaterów nie było znane. Nieoznaczony grób, w którym spoczywały szczątki „Inki” i „Zagończyka”, odnalazł Instytut Pamięci Narodowej.

RIRM

drukuj