fot. Krzysztof Guz

K. Nawrocki: Bez zrozumienia narodowej tożsamości, bez zrozumienia naszej historii nigdy nie będziemy gotowi do tego, aby być narodem silnym i rozwijającym się w naszej przyszłości

Musimy walczyć o narodową pamięć i o prawdę o nas samych, o naszej tożsamości, o naszej wspólnotowej myśli, o tym, kim jesteśmy i kim chcemy pozostać (…). Bez zrozumienia narodowej tożsamości, bez zrozumienia naszej historii nigdy nie będziemy gotowi do tego, aby być narodem silnym i rozwijającym się w naszej przyszłości – mówił Karol Nawrocki, prezes IPN, w swoim wystąpieniu podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, które miały miejsce w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Karol Nawrocki zwrócił uwagę podczas przemówienia w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich, iż to miłość i miłosierdzie narodu polskiego decydowały o tym, że Polacy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej.

Polacy, którzy cierpieli od 1 września 1939 roku, gotowi byli do tego, aby pomagać swoim żydowskim braciom, by przetrwali niemiecką okupację. Pomagali indywidualnie jak ci, których dzisiaj imiona i nazwiska poznaliśmy. Pomagały całe rodziny: rodzina Ulmów, rodzina Baranków, rodzina Kowalskich, rodzina Kosiorów. Polacy pomagali także instytucjonalnie, bo to w Polsce powstała Rada Pomocy Żydom „Żegota” – mówił Karol Nawrocki.

Trzeba zbrodnie potępiać i na zbrodnie reagować. I tak zachowywali się Polacy w czasie II wojny światowej. Ale walka o prawdę i o pamięć wciąż trwa – zaznaczył prezes IPN.

Musimy być przygotowani do jej prowadzenia. W wielu instytucjach państwa polskiego nasi bohaterowie znikają. Znikają w podstawie programowej, zniknęli w Muzeum II Wojny Światowej, którego przez wiele lat byłem dyrektorem. To, że jest tam rodzina Ulmów, jest wynikiem procesu sądowego już w wolnej Polsce. Musimy walczyć o narodową pamięć i o prawdę o nas samych, o naszej tożsamości, o naszej wspólnotowej myśli o tym, kim jesteśmy i kim chcemy pozostać. Walka o pamięć trwa także za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej, który wydaje wiele publikacji, stawia kolejne pomniki, odsłania kolejne tablice – podkreślił Karol Nawrocki.

Dziś zamiast skupić się na tym, aby pielęgnować narodową pamięć, musimy bronić się przed tym, żeby trwać, bo instytucje państwa polskiego chcą tę instytucję zniszczyć – zauważył prezes IPN.

Apostołowie amnezji dotarli także tutaj, do Torunia, do Muzeum Pamięć i Tożsamość. Apostołowie amnezji pod przykryciem instytucji państwa polskiego, które o pamięć narodową musi dbać, a nie pamięć narodową niszczyć. To element tego samego procesu. W związku z tym, Ojcze Dyrektorze, Szanowni Państwo, łączę się w tej batalii jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej z Państwem o naszą prawdę, prawdę o nas samych, o tym, skąd przychodzimy, kim jesteśmy i jakie są nasze cele. Bez zrozumienia narodowej tożsamości, bez zrozumienia naszej historii nigdy nie będziemy gotowi do tego, aby być narodem silnym i rozwijającym się w naszej przyszłości – powiedział  Karol Nawrocki.

radiomaryja.pl

drukuj