fot. https://twitter.com/muzeum1939

Wystawa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można oglądać obrazy Tadeusza Pietrzykowskiego. Światu znany jest on przede wszystkim jako bokser z Auschwitz.

Bokser to przedwojenny wicemistrz Polski i jeden z pierwszych więźniów Auschwitz. Tadeusz Pietrzykowski w obozowym piekle także stawał w ringu, często walcząc o racje żywnościowe dla siebie i współwięźniów. Tam, pomimo głodu nokautował przeciwników ze wszystkich klas wagowych. Po wojnie ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego i został trenerem sportowym oraz nauczycielem wychowania fizycznego.

Córka boksera do dziś wspomina szkolne przerwy spędzone z tatą. Widziała wtedy jego obrazy. Tadeusz Pietrzykowski malował. Obecnie 29 jego prac można oglądać w Muzeum II Wojny Światowej.

– Tato uczył w szkole nr 12 w Bielsku-Białej, ja rozpoczęłam tam naukę w wieku 7 lat i przerwy często spędzałam u niego w gabinecie obok sali gimnastycznej i tam właśnie oglądałam jego obrazy. Tam malował, tam wykańczał te obrazy w wolnych chwilach, kiedy miał okienko i ten zapach farb na długo pozostanie w mojej pamięci – podkreśliła Eleonora Szafran, córka Tadeusza Pietrzykowskiego.

To właśnie za sprawą pani Eleonory Szafran, prace Tadeusza Pietrzykowskiego zobaczyć może szersze grono Polaków.

– Z tych prac starałem się wybrać takie, które najszerzej zaprezentują wszystkim postać Tadeusza „Tediego” Pietrzykowskiego właśnie jako artysty – powiedział dr Janusz Janowski, doradca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa, jak podkreślał dyrektor muzeum, dr Karol Nawrocki, łamie wszelkie stereotypy.

– Wystawa pokazuje, że polski bohater, pięściarz, bokser, żołnierz, konspirator, więzień obozów koncentracyjnych był niezwykle wrażliwą osobą, był osobą na tyle wrażliwą, że swoją wrażliwością dzielił się poprzez sztukę malarską – podkreślił dr Karol Nawrocki.

Wystawa prac Tadeusza Pietrzykowskiego będzie czynna do 31 sierpnia. Na 3 września zaplanowano premierę filmu „Mistrz” właśnie o Tadeuszu Pietrzykowskim. Zostanie on wyświetlony w Muzeum II Wojny Światowej.

TV Trwam News

drukuj