fot. Monika Tomaszek

Przedpremierowe zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

W Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się pierwsze, przedpremierowe zwiedzanie powstającej wystawy stałej.

W Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu trwają prace nad ukończeniem wystawy stałej. Placówka udostępnia przedpremierowo możliwość zobaczenia wybranych stref wystawy. W czwartek odbyło się pierwsze z cyklu takich spotkań. Zwiedzającym towarzyszyła kamera TV Trwam.

– Udostępniamy te przestrzenie, które są najbardziej zaawansowane. To nam pozwala nad nią dalej pracować, ulepszać, poprawiać i kontynuować działania, które zmierzają do otwarcia wystawy – mówiła Julia Pronobis z Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Informacje na temat pokazów przedpremierowych znajdziemy na stronie internetowej Muzeum.

Autorami i wykonawcami wystawy stałej są Barbara i Jarosław Kłaputowie. To, co w czwartek mogli zobaczyć zwiedzający to dopiero namiastka tego, jak będzie wyglądała wystawa stała.

– Wrażenie jest godne uwagi, ponieważ możemy tutaj zaobserwować historię Polski od samego początku, czyli od chrztu, poprzez Rzeczpospolitą szlachecką, czasy wojny aż do czasów współczesnych. Widać, że jest jeszcze dużo miejsca na to, co może jeszcze być tutaj zmieszczone – zaznaczyła studentka prawa Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Dominika Flasza.

Studenci AKSiM byli w jednej z grup testowych odwiedzających placówkę. Twórcy wystawy bacznie przyglądali zwiedzającym: przy jakich elementach wystawy się zatrzymywali, co wzbudzało ich szczególne zainteresowanie. Cel jest bardzo jasny – perfekcyjne przygotowanie całego projektu. Wszystko to jest robione z myślą o zwiedzających.

Przestrzeń w muzeum jest aranżowana w sposób bardzo wyjątkowy i symboliczny – podkreśliła profesor AKSiM, dr Dorota Żuchowska.

– Było to niesamowite przeżycie, półtora godziny przejścia przez historię Polski, którą zaczynamy razem z Janem Pawłem II. To, co będzie w Toruniu, będzie czymś zupełnie wyjątkowym na skalę światową – wskazała dr Dorota Żuchowska.

Prace nad wystawą stałą potrwają jeszcze kilka miesięcy. Całość będzie dostępna dla zwiedzających pod koniec tego roku. Placówka jest wyjątkowym miejscem na muzealnej mapie Polski. Niestety, ten wielki projekt chcą zniszczyć obecne władze.

Działania zmierzające do unicestwienia placówki wywołały falę protestów. Cały czas trwa zbiórka podpisów w obronie muzeum. Wszystkie protesty trafią do resortu kultury. W obronę muzeum może włączyć każdy z nas. Wzór protestu znajdziemy na stronie Radia Maryja oraz w „Naszym Dzienniku”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl