Chorzów: wystawa Kościoły drewniane na Górnym Śląsku

Od soboty w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie można oglądać wystawę prezentującą kościoły drewniane na Górnym Śląsku. Ma ona zachęcić do odwiedzania tych unikatowych obiektów, z których najstarsze pochodzą z XV w.

Kościoły drewniane na Górnym Śląsku to unikatowe zabytki architektury drewnianej, które wchodzą w skład Szlaku Architektury Drewnianej Woj. Śląskiego. „Spośród kilkuset kościołów wybudowanych przez cieśli do dzisiejszych czasów przetrwało kilkadziesiąt. Pełnią one rolę kościołów parafialnych, filialnych, odpustowych i pątniczych” – poinformowało Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie.

Na wystawie „Kościoły drewniane na Górnym Śląsku” będzie można zobaczyć zdjęcia i poznać historię ponad 30 wybranych kościołów drewnianych z województw śląskiego i opolskiego, a także poznać charakterystyczne oraz najciekawsze elementy zdobnictwa i wyposażenia. W niektórych przypadkach, jak powiedział PAP Damian Adamczak z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” – udało się ustalić nazwiska cieśli, którzy je budowali.

„Zwiedzający dowiedzą się również kiedy oraz w jakich godzinach można obejrzeć te wyjątkowe obiekty, gdyż tą wystawą chcemy namawiać wszystkich do zwiedzania i poznawania tych unikatowych miejsc” – powiedział Adamczak.

Wystawa będzie prezentować m.in. kościoły w Grzawie, Miedźnej, Gliwicach, Poniszowicach, Boronowie, Pielgrzymowicach, Rudzińcu, Sierakowicach, Pietrowicach Wielkich oraz kościół pod wezwaniem św. Jadwigi w Zabrzu.

„Zabrzański kościół powstał dość późno, bo w 1929 roku, podczas gdy kościoły drewniane budowano w zasadzie do końca XVIII i początku XIX wieku. W tym wypadku kierowano się jednak innymi względami. Ten obiekt powstał na obszarze górniczym, gdzie dochodziło do wstrząsów. Wybrano drewno, bo jest elastycznym budulcem” – dodał Adamczak.

Jeden z omawianych na ekspozycji zabytków będzie można obejrzeć od razu, gdyż znajduje się na terenie chorzowskiego skansenu. „Obiekt ten pochodzi z 1791 roku, powstał w Nieboczowach k. Raciborza. W latach 70. ubiegłego wieku przeniesiono go w okolice Rybnika, skąd w 1995 roku trafił na teren chorzowskiego muzeum. Można m.in. w nim oglądać przekazaną nam z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w depozyt malowaną na płótnie stację Drogi Krzyżowej z podpisami w języku morawskim. Prawdopodobnie pochodzi ona z przełomu XVIII i XIX wieku” – dodał Adamczak.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” jest operatorem Szlaku Architektury Drewnianej Woj. Śląskiego od 2013 roku. Gromadzi i wydaje publikacje na temat szlaku, współorganizuje przedsięwzięcia kulturalne związane z jego promocją. Szlak obejmuje obecnie ok. 100 obiektów, w tym m.in. kościoły, dzwonnice, skanseny, karczmy, chałupy wiejskie, młyny.

Wystawę „Kościoły drewniane na Górnym Śląsku” będzie można oglądać od soboty do końca sierpnia. Powstała w wyniku współpracy trzech muzeów – niemieckiego Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Oberschlesisches Landesmuseum Ratingen), Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu oraz Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl