fot. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w Lublinie

W Lublinie można obejrzeć wystawę pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Ekspozycja została otwarta w związku z obchodzonym niedawno Dniem Papieskim i ma na celu upamiętnienie życia oraz myśli tych dwóch wielkich Polaków.  

Z wystawą poświęconą św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu można się zapoznać przy Szkole Podstawowej nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie. Wystawa składa się ze zdjęć archiwalnych i cytatów Prymasa Tysiąclecia – ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć, m.in. powołanie, Polska, cierpienie, Europa, kobieta, Ojczyzna, sumienie, historia, praca, naród, będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyka życia” zarówno jednostek, jak i całych społeczności rodzin, wspólnot, narodów.

Obie te wielkie postacie Kościoła nie tylko kształtowały duchowy rozwój narodu polskiego, ale również odegrały kluczową rolę w walce z komunizmem. Warto o tym przypominać powiedział dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Robert Derewenda.

– Zarówno ksiądz kardynał Stefan Wyszyński, jak i Jan Paweł II są ze sobą ściśle związani. Jan Paweł II powiedział, że nie byłoby go w Stolicy Piotrowej, gdyby nie postawa niezłomnego Prymasa Tysiąclecia, Prymasa Wyszyńskiego. Obaj kapłani przygotowywali naród do odzyskania suwerenności, bowiem rzeczywiście po II wojnie światowej Polska nie mogła odzyskać suwerenności, ale poprzez masowy sprzeciw wobec systemu komunistycznego ostatecznie doszło do powstania szerokiego masowego ruchu „Solidarności”, która wzywała, aby na zło dobrem odpowiadać – zaznaczył dr Robert Derewenda.  

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W Lublinie będzie można ją obejrzeć do 16 listopada.

fot. https://ipn.gov.pl/

RIRM

drukuj