fot. PAP/Wojtek Jargiłło

„Polonica emigracyjne” – wystawa IPN w Lublinie

„Polonica emigracyjne” to tytuł wystawy, którą zaprezentował Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie. Ekspozycja, opracowana została przez Archiwum IPN we współpracy z instytucjami zrzeszonymi w Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.

Przedstawione na planszach wystawy eksponaty pochodzą ze zbiorów Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Zrzesza ona 25 instytucji w dziewięciu państwach, na czterech kontynentach.

– Które od pokoleń gromadziły, dziś są strażnikami naszego dziedzictwa arcybogatego, kulturowego, historycznego powstałego na emigracji – mówi dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Wystawa przedstawia fotografie cennych dokumentów i przedmiotów związanych z historią polskiej emigracji.

– To nie są tylko te zbiory z okresu powojennego, ale są to zbiory z okresu wcześniejszego – podkreśla Marcin Krzysztofik, dyrektor oddziału IPN w Lublinie.

Na wystawie można zobaczyć między innymi złote pióro, którym premier Ignacy Paderewski podpisał w Wersalu traktat pokojowy, ale nie tylko.

– Są przedmioty takie jak pistolet Tadeusza Kościuszki, który zawsze nosił przy sobie ukryty w bucie. Enigma – egzemplarz wyjątkowy, ponieważ skonstruowany przez polskich inżynierów na wzór tego, jak oni sobie wyobrażali, jak wygląda oryginał – wskazuje Paweł Zielony, koordynator wystawy „Polonica emigracyjne”.

Do 20 września ekspozycja będzie prezentowana w Centrum Spotkań Kultur w Lublinie w ramach XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

TV Trwam News

drukuj