fot. twitter.com

ABW zatrzymała kolejne dwie osoby z I Śląskiego US w Sosnowcu

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymała kolejne dwie osoby – urzędników I Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Tę sprawę wyłączono z postępowania dotyczącego b. naczelnika tego urzędu Marcina K.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził, że do zatrzymania dwóch kobiet przez funkcjonariuszy delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach doszło we wtorek 17 września.

Zatrzymane przez ABW kobiety miały przekroczyć swoje uprawnienia i nie dopełnić obowiązków służbowych.

„Monika K. to kierownik referatu spraw wierzycielskich, a Jolanta K. to kierownik działu podatku od towarów i usług i podatków dochodowych oraz majątkowych i sektorowych” – powiedział Stanisław Żaryn.

„Kobiety pełniąc swoje funkcje w okresie od 2014 do 2017 roku, przekroczyły uprawnienia i nie dopełniły obowiązków działając na szkodę Skarbu Państwa – miały nienależycie zabezpieczyć roszczenia publiczne dla osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne podmioty” – wyjaśnił Żaryn.

Według śledczych, m.in. dzięki działaniom zatrzymanych kobiet, grupy przestępcze uzyskiwały nienależny zwrot VAT, a nierzetelni podatnicy ukrywali swój majątek.

Stanisław Żaryn przypomniał, że I Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu w latach 2009-17 zwrócił ponad 24 mld. zł podatku VAT.

W tym postępowaniu zatrzymanych zostało już 8 podejrzanych osób.

„Sprawa nadal jest wielowątkowa i rozwija się” – zaznaczył Żaryn.

Postępowanie dotyczące byłego naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcina K. toczy się od października 2016 roku. Od czasu przedstawienia zarzutów pierwszym osobom, w śledztwie pojawiły się także nowe wątki. W całym postępowaniu przedstawiono zarzuty 38 osobom; 12 z nich zostało oskarżonych.

Podejrzany o przyjmowanie łapówek naczelnik został aresztowany w lutym 2017 r. Po zatrzymaniu został odwołany ze stanowiska. Prokuratura przedstawiła mu zarzuty dotyczące popełnienia 30 przestępstw. Łączna kwota korzyści majątkowych, jakie miał przyjąć, przekracza 600 tys. zł.

W sierpniu 2017 r. w areszcie Marcin K. popełnił samobójstwo.

PAP

drukuj