fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Zatrzymano organizatorów „urodzin Hitlera” z Wodzisławia Śląskiego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego aresztowała trzech mężczyzn, którzy brali udział w neonazistowskim incydencie w Wodzisławiu Śląskim. Zatrzymani – którzy wg śledczych są organizatorami obchodów 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera – usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. propagowania nazistowskiego ustroju – poinformowała prokuratura.

Jednym z zatrzymanych jest szef organizującego te „obchody” stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” Mateusz S. Dwaj pozostali to Adam B. i Tomasz R.

Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nie wykluczył, że jeszcze złoży do prokuratury wniosek o delegalizację stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Sprawa ma związek z materiałem TVN24 dotyczącym stowarzyszenia
„Duma i Nowoczesność”. W reportażu pokazano m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r.

Ekspert ds. bezpieczeństwa  dr Leszek Pietrzak wskazuje, że zastanawiające jest to, iż stacja dysponowała materiałem od wielu miesięcy, a wyemitowała go dopiero teraz.

– Wygląda na to, że ten film został użyty w doraźnych celach politycznych. Mamy sytuację sporu z Brukselą. Polski rząd robi wiele, by obniżyć temperaturę tego sporu. Wyemitowanie tego filmu ma temu przeszkodzić, bo pokazuje on, że w Polsce dochodzi do radykalnych przypadków neonazizmu i takie jest nastawienie Polaków – uważa dr Leszek Pietrzak.

Za propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego grozi w Polsce kara do 2 lat pozbawienia wolności.

RIRM

drukuj