fot. twitter.com

Prokuratura: ABW zatrzymała b. członków spółki Skarbu Państwa odpowiedzialnej za wdrożenie produkcji grafenu

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pięć osób. To byli członkowie spółki Skarbu Państwa odpowiedzialnej za wdrożenie produkcji grafenu – poinformowała w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr. Spółka nie zrealizowała zamierzonego celu – dodała.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała w piątek, że w śledztwie nadzorowanym przez Wydział do spraw Wojskowych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pięć osób – byłych członków zarządu spółki działającej w branży nanotechnologii, której udziałowcami były spółki Skarbu Państwa.

Jak podała Mirosława Chyr, przedmiotem działalności spółki było doprowadzenie do skomercjalizowania wyników prac badawczych i naukowych związanych z produkcją i wykorzystaniem grafenu.

„Prace te były realizowane przez państwowy instytut badawczy i w ramach ścisłej współpracy z tym instytutem miało dojść do opracowania technologii umożliwiających wdrożenie produkcji grafenu na skalę przemysłową. Spółka nie zrealizowała zamierzonego celu” – poinformowała Mirosława Chyr.

Dodała, że podejrzanym, jako osobom odpowiedzialnym za prowadzenie spraw majątkowych spółki, zarzucono popełnienie w okresie od 2013 do 2016 r. szeregu przestępstw związanych z zawieraniem niekorzystnych i sprzecznych z interesem spółki umów.

„Na skutek zawartych umów spółce wyrządzono szkodę w łącznej wysokości sięgającej 2 miliony złotych” – wyjaśniła Mirosława Chyr.

Zaznaczyła także, że zatrzymania miały miejsce na terenie województw mazowieckiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego.

„Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukali adresy zamieszkania zatrzymanych, siedzib podmiotów gospodarczych. W wyniku tych czynności zabezpieczono sprzęt i obszerną dokumentację” – podała Mirosława Chyr.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktów oraz poręczeń majątkowych.

„W postępowaniu prowadzone są czynności dowodowe dotyczące działalności spółki. Nie można wykluczyć, że ostateczna wartość strat poniesionych przez objętą postępowaniem spółkę sięgać będzie kilkudziesięciu milionów złotych” – podkreśliła Mirosława Chyr.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl