Proces ws. afery Amber Gold. Akt oskarżenia jest już w sądzie

Trzy lata śledztwa i 17 tysięcy tomów akt – to materiał dowodowy zebrany przez łódzką prokuraturę w sprawie afery Amber Gold. Akt oskarżenia obejmuje byłych właścicieli firmy, małżeństwo: Marcina i Katarzynę P. Organy śledcze nie dopatrzyły się winy instytucji państwowych, które nie ostrzegły klientów przed możliwością oszustwa.

Godzinę zajęło pracownikom gdańskiego sądu rozładowanie akt w sprawie afery Amber Gold. Akt przywiezionych z prokuratury w Łodzi, która prowadziła postępowanie.

Akta zostały zapakowane w 200 kartonów. Te kartony zostały przeniesione do przygotowanych pomieszczeń. Przygotowaliśmy trzy pomieszczenia – mówił sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

To w tym pomieszczeniu sędzia, który zostanie wyznaczony do prowadzenia procesu będzie mógł się zapoznać z materiałem dowodowym, bardzo obszernym.

Tak wielkiej sprawy jeszcze nie było jeżeli chodzi o objętość materiału dowodowego – zaznacza sędzia Tomasz Adamski.

Sprawa jest obszerna, bo i zakres działalności firmy Amber Gold i jej właścicieli Marcina P. i jego żony Katarzyny P. był szeroki. Świadczy o tym liczba pokrzywdzonych 18 620 osób, i kwota na którą te osoby oszukano to 851 mln złotych.

To jest bardzo skomplikowana sprawa. Ona jest złożona zarówno pod względem osobowym jak pod względem wątków, które tam są poruszane – tłumaczy mec. Michał Komorowski, obrońca Marcina P.

Amber Gold działała od 2009 roku do sierpnia 2013. Wabiła swoich klientów wysokim oprocentowaniem inwestycji. O rzekomej potędze firmy miało świadczyć to, że była współzałożycielem linii lotniczej OLT Express. Na wydarzeniach sponsorowanych przez Amber Gold i linie lotnicze pojawiali się między innymi politycy Platformy Obywatelskiej. Pracę w OLT Expres znalazł sam syn byłego premiera Donalda Tuska.

Niestety państwowe instytucje nie przestrzegły skutecznie klientów przed tą firmą, która była w rzeczywistości piramidą finansowa. Nie wiadomo kiedy może się rozpocząć proces właścicieli Amber Gold. Obrońca Mariusza P. – Michał Komorowski przewiduje, że będzie to za pół roku.

Nawet wstępne przygotowanie ewentualnej rozprawy, czy przygotowanie innej decyzji merytorycznej, procesowej, którą sąd mógłby podjąć – to kwestia kilku miesięcy – zaznacza mec. Michał Komorowski.

Małżeństwu Marcinowi P. i Katarzynie P. grozi do 15 lat więzienia.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl