D. Różycki przed komisją ds. Amber Gold: Nie wiedziałem o działaniach operacyjnych ABW, nie wydawałem dyspozycji

Nie wiedziałem o działaniach operacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. Amber Gold, nie wydawałem dyspozycji – powiedział Dariusz Różycki, były Prokurator Okręgowy z Gdańska. Jego przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą trwało ok. trzech godzin.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann zaznaczyła, że celem dzisiejszych przesłuchań jest ustalenie, kto stał za spowolnieniem śledztwa – prokuratura czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak mówił prok. Różycki, sprawę Amber Gold „słabo pamiętał”. W tym czasie przebywałem prawdopodobnie na urlopie – wyjaśniał.

Pytany o to, kto podjął decyzję, aby wątek udziału w sprawie Michała Tuska był objęty oddzielnym śledztwem, odpowiedział, że nie pamięta, czy to była jego decyzja.

Moim zdaniem nie było tzw. układu trójmiejskiego, który chronił sprawę – ocenił świadek.

Poseł Jarosław Krajewski, wiceprzewodniczący komisji, poruszył wątek zakupionego przez świadka mieszkania.

Jarosław Krajewski: W aktach sprawy operacyjnej prowadzonej przez ABW znajduje się częściowo odtajniona notatka, z której wynika, że jeden z prokuratorów gdańskich miał po zaniżonej cenie – ok. 400 tys. zł – nabyć od dewelopera mieszkanie warte na rynku 800 tys. zł. Czy świadek ma wiedzę, którego z prokuratorów z prokuratury gdańskiej dotyczy ta informacja?

Dariusz Różycki: Takiej informacji nigdy nie miałem przed sobą, ale też przypuszczam, że to chodzi o mnie.

Jarosław Krajewski: Chodzi o Pana.

Drugim świadkiem, którego przesłuchanie zaplanowano na dziś, jest Ireneusz Tomaszewski, były Prokurator Apelacyjny z Gdańska.

Obaj świadkowie zeznają przed komisją śledczą już po raz drugi.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl