Obywatele zagrożeni parabankami?

Konieczna jest szybka zmiana przepisów aby chronić obywateli przed para bankami – biją na alarm ekonomiści.

Komisja Nadzoru Finansowego ewidentnie dopuściła się zaniedbań w sprawie Amber Gold – powiedział ekonomista członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Kaźmierczak.

„Trzeba wprowadzić jednak mimo wszystko regulacje już instytucji finansowych. To jest naturalne, że jeżeli się coś rozwija to trzeba się temu przyjrzeć i starać się tych klientów chronić. Bo pamiętajmy przecież przeciętny klient, przeciętny człowiek  oszczędzający nie jest w stanie przewidzieć wszelkich ryzyk instytucji finansowych bo po prostu nie zajmuje się tym profesjonalnie. I tutaj z pomocą obywatelowi powinna przyjść właśnie instytucja nadzorów finansowych w tym wypadku Komisji Nadzoru finansowego, jak do tej pory widać na przykładzie Amber Gold niestety przeoczono”- powiedział Andrzej Kaźmierczak.

Lokaty w tzw. para bankach powinny być przede wszystkim ubezpieczone, powinny istnieć także regulacje dotyczące wymogów kapitałowych i reguły dotyczące sposobów inwestowania środków.

„Para banki jeżeli przyjmują lokaty powinny utworzyć  we własnym zakresie fundusz gwarancyjny i powinny odprowadzać jakiś tam ładny ułamek swoich, tak przyjmowanych wkładów na odpowiedni fundusz ryzyka w razie upadku jakiejś instytucji. Powinny też  istnieć jakieś regulacje, jeżeli chodzi o wymogi kapitałowe tych instytucji. Powinny też istnieć jakieś regulacje, jeżeli chodzi o sposoby ich inwestowania środków. Niepojętą sytuacja jest np. ta informacja, że w momencie, kiedy upada Amber Gold, ci właściciele przelewają środki do nowej spółki i oczywiście Amber Gold teraz już nie ma pieniędzy i nawet ci klienci są bezradni”- dodaje Andrzej Kaźmierczak.

Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego przez 3 lata nie przeprowadziła odpowiednich działań aby przekonać organy ścigania że firma Amber Gold działa niezgodnie z prawem bankowym – akcentuje ekonomista dr Cezary Mech – inicjator powstania Komisji Nadzoru Finansowego.

„W chwili kiedy instytucja przyjmuje składy pieniężne od osób fizycznych, ona jest poddana dodatkowym rygorom i w tym momencie musi się starać o licencję bankową po to, żeby te osoby, które wkładają te środki nie mogły liczyc na to nawet w razie upadku banku. Te środki zostaną w pewnej kwoty pewnego funduszu gwarancyjnego zwrócone a z drugiej strony, że jest bardzo klarownie widać, gdzie są te środki inwestowane i czy one są zabezpieczone w aspekcie ryzyka” – powiedział dr Cezary Mech.

 

Wypowiedź Andrzeja Kaźmierczaka:


Pobierz Pobierz

 

Autor: RIRM / Źródło: Radio Maryja

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl