fot. twitter.com/PoszukiwaniaIPN

IPN kontynuuje poszukiwania ofiar komunizmu na terenie więzienia tzw. Toledo

Specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej kontynuują poszukiwania ofiar komunistycznego terroru na terenie dawnego więzienia tzw. Toledo. Obecny etap prac ma zakończyć się pod koniec kwietnia.

https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN/status/1384376291361710083

Więzienie karno-śledcze UB i NKWD na warszawskiej Pradze-Północ było po II wojnie światowej miejscem kaźni żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego.

– Lokalizacja więzienia Toledo w Warszawie była szczególna. W realiach lat 1944-1946 na warszawskiej Pradze możemy mówić o resortowym terenie. Były tam nie tylko jednostki należące do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, (…) ale także jednostki sowieckie – w pobliżu działał m.in. sowiecki Trybunał Wojenny. Lata 1944-1946 szczególnie pozostawiły ślady na warszawskiej Pradze. Spośród setek ludzi pomordowanych w tamtym okresie na tamtejszym terenie dotychczas odnaleźliśmy szczątki kilkudziesięciu osób – poinformował prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Obecny etap prac IPN, pod kierownictwem prof. Krzysztof Szwagrzyka, prowadzony jest w narożniku więziennego terenu przy ulicy 11 Listopada.

Wiceprezes IPN powiedział, że jest to kontynuacja ubiegłorocznych poszukiwań, których wynikiem było odnalezienie 18. ofiar systemu komunistycznego.

– Narożnik dawnego więzienia był terenem, gdzie komuniści grzebali ofiary. Robili to zarówno wewnątrz murów więziennych, jak i tuż za nimi. Niestety, w niektórych przypadkach stwierdziliśmy, że mur (zbudowany w 1947 r.) powstał w kilku przypadkach na ofiarach. Musimy go rozebrać, żeby móc wydobyć stamtąd szczątki. Wierzymy, że poszerzenie obszaru naszych działań z ubiegłego roku pozwoli nam ujawnić kolejne jamy grobowe i odkryć szczątki ludzi, którzy zostali tam pogrzebani – wyjaśnił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Obecny etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie dawnego więzienia tzw. Toledo ma zakończyć się pod koniec tego miesiąca.

– Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy pracowali dłużej. Do końca następnego tygodnia zakończymy ten etap naszych działań – powiedział wiceprezes IPN.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, zapowiedział, że jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie kolejnych prac poszukiwawczych na obszarze więziennego ogrodu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl