fot. twitter.com/ipngovpl

„Ocalić od zapomnienia” – spot IPN nt. konieczności pielęgnowania pamięci o ofiarach zbrodni totalitaryzmów

W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia), Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN stworzyło spot „Ocalić od zapomnienia”, w którym Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki opowiada o pielęgnowaniu pamięci o ofiarach zbrodni totalitaryzmów poprzez edukację.

Dr Karol Nawrocki powołał się przy tym na ekspozycję IPN „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”. Rzeźbiarz Samuel Willenberg był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i uczestnika buntu w obozie.

– Wystawa, stanowiąca bezcenne dziedzictwo Holokaustu, unaocznia bezmiar okrucieństwa sprawców i niewyobrażalne cierpienie ofiar. Projekt Instytutu to nie tylko ekspozycja, ale też warsztaty dla młodzieży i pełnometrażowy film. Edukacja pozostaje kluczem do poznania historii i kultywowania pamięci. Poprzez edukację przeciwstawiamy się także zacieraniu dowodów zbrodni – podkreślał dr Karol Nawrocki.

Instytut Pamięci Narodowej sprowadził z Izraela wystawę „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”. Ekspozycja wraz z towarzyszącymi warsztatami edukacyjnymi została dotychczas pokazana w 12 lokalizacjach na terenie całej Polski. Rzeźby Samuela Willenberga przedstawiają codzienność życia w niemieckim obozie zagłady w Treblince oraz heroiczny zryw więźniów, którzy postanowili umrzeć z bronią w ręku i w ten sposób bronić swojej godności. Samuel Willenberg ocalał jako jeden z nielicznych, zbiegł z obozu, lecz z uwagi na swoje pochodzenie musiał się ukrywać. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie dał się poznać jako niestrudzony edukator młodych ludzi z Polski i Izraela.

Ekspozycję wraz z projektem edukacyjnym na kanwie prac Samuela Willenberga zrealizowano dzięki życzliwości i zaufaniu, jakim obdarzyła Instytut Pamięci Narodowej Ada Krystyna Willenberg, wdowa po artyście, która kontynuuje dzieło swojego męża w imię zachowania pamięci o Zagładzie, zwłaszcza wśród młodych pokoleń.

IPN/radiomaryja.pl

drukuj