fot. pixabay.com

Głód na świecie

Plaga głodu obejmuje nowe rejony świata. Szacuje się, że brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka 40 mln osób – przekazała dziś europoseł Beata Kempa na forum Parlamentu Europejskiego.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Rozwoju w Parlamencie Europejskim polska polityk przedstawiła swoje sprawozdanie na temat bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się.

Jak wskazała, dane statystyczne są dramatyczne. Aktualnie 5 mln 700 tys. dzieci poniżej 5 roku życia cierpi głód, co trzecie dziecko na świecie jest niedożywione, a co roku 2 mln z nich umiera z powodu braku pożywienia.

Beata Kempa zaznaczyła, że obecnie to konflikty są najczęstszym powodem braku bezpieczeństwa żywnościowego.

– Dlatego tak ważne jest powiązanie pomocy humanitarnej z pomocą rozwojową i budowaniem pokoju. Podejście oparte na tym rozwiązaniu jest niezbędne do zarządzania skutkami kryzysów jak i ograniczania ich ryzyka. Niestety w wyniku pandemii COVID-19 coraz więcej osób zmaga się z ubóstwem. Jeszcze mniej ludzi stać na kosztowną zdrową żywność, w tym świeże owoce i warzywa. Zdrowa pożywna żywność jest droga, a wysoko przetworzona żywność i napoje stają się tańsze i zdecydowanie szerzej dostępne. Zwiększenie dochodów drobnych rolników i zatrudnienia na obszarach wiejskich jest bardzo skutecznym sposobem walki z ubóstwem i wzmacniania odporności tych społeczności – mówiła polska eurodeputowana.

Wśród innych propozycji rozwiązań, jakie wymieniła europoseł, jest wspieranie lepszego dostępu do rynków, zabezpieczanie własności ziemi dla drobnych rolników, a także zwiększanie ich dostępu do technologii i innowacji

Projekt sprawozdania przygotowany przez Beatę Kempę ma na celu przedstawić odpowiednie zalecenia polityczne dotyczące ogólnej polityki Unii Europejskiej na rzecz wyeliminowania głodu i niedożywienia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl