fot. Monika Tomaszek

[TYLKO U NAS] W sobotę w AKSIM sympozjum „Oblicza pandemii”. Dr J. Hajdasz: Uczelnia z Torunia po raz kolejny wykazuje się odwagą i podejmuje temat, który powinien być powszechnie dyskutowany w przestrzeni publicznej

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej po raz kolejny wykazuje się odwagą i podejmuje temat, który powinien być powszechnie dyskutowany w przestrzeni publicznej. Warto, byśmy wysłuchali, co mają do powiedzenia zaproszeni przez organizatorów goście – wskazała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

 

W swoim felietonie dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich poruszyła temat konferencji „Oblicza pandemii”, która odbędzie się 29 stycznia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Jest to z pozoru wydarzenie dotyczące tylko jednej grupy osób, mianowicie środowiska akademickiego, czyli naukowców i studentów, ale ze względu na poruszaną tematykę warto, byśmy wszyscy się nim zainteresowali – zaznaczyła.

Wyjaśniła, dlaczego jest to wydarzenie ważne i warte uwagi.

– Uczelnia co roku z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które obchodzone jest 24 stycznia, organizuje konferencje naukowe poruszające ważne tematy. Tak będzie i teraz. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że pandemia koronawirusa, w jakiej żyjemy od dwóch lat, jest tematem, o którym trzeba i należy rozmawiać.  „Potrzeba dziś rzetelnego dialogu na argumenty w kwestii najbardziej palącego współcześnie tematu, jakim jest COVID-19” – informują organizatorzy konferencji. W tym jednym zdaniu zawiera się najważniejsze w mojej ocenie przesłanie tego sympozjum – podkreślała dr Jolanta Hajdasz.

Poleciła je nie tylko dziennikarzom i naukowcom, ale wszystkim, gdyż każdego z nas w jakiś sposób dotknął problem pandemii i spraw z nią związanych.

– W trakcie sympozjum głos zabiorą naukowcy, lekarze, prawnicy, dziennikarze i etycy, co sprawi, iż dyskusja obejmować będzie najistotniejsze elementy współczesnego życia publicznego i – co koniecznie chcę podkreślić – jak zawsze w Toruniu będzie to dyskusja swobodna, oparta na wolności doboru gości i swobodzie wypowiedzi – wskazała dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Zwróciła uwagę szczególnie na dwóch najważniejszych jej zdaniem prelegentów – pulmonologa dr. Włodzimierza Bodnara i red. Jana Pospieszalskiego.

– Pierwszy z nich od początku pandemii pomagał chorym na COVID-19 leczyć tę chorobę, opracowywał i upowszechniał sprawdzane przez siebie metody radzenia sobie z tą śmiertelnie niebezpieczną infekcją, drugi zaś w swoich programach próbował stawiać pytania o sens poszczególnych działań związanych z pandemią i starał się przedstawiać różne punkty widzenia, nie zamykając się w takiej czy innej narracji. Obydwaj niezasłużenie doświadczyli negatywnych skutków swojej działalności, ale nie zmienili swojego zdania, tym bardziej więc trzeba wysłuchać ich stanowiska, opartego przecież na czymś tak wiarygodnym, jak osobiste doświadczenie – mówiła dr Jolanta Hajdasz.

Wyjaśniła, dlaczego tego rodzaju spotkania są dziś tak istotne.

– W dzisiejszych czasach nadprodukcji treści w mediach dla każdego z nas, odbiorców, kluczowym staje się pytanie, komu wierzyć i komu zaufać, kto mówi prawdę, a kto tego nie robi. Pierwszym krokiem do weryfikacji treści jest transparentność źródła informacji, czyli rozpoznanie, kim jest osoba, która głosi daną treść, czy znane nam jest jej imię i nazwisko, droga zawodowa, miejsce, gdzie pracuje, publikuje, z czego żyje itd.  W przypadku pandemii koronawirusa dodatkowo mamy do czynienia ze zjawiskiem wręcz przeciwnym do transparentności przekazu, co dostrzegła nawet Światowa Organizacja Zdrowia. To ona zdefiniowała zjawisko, które nazywamy infodemią, czyli swoistym połączeniem słów „informacja” i „pandemia” – zwróciła uwagę.

Wytłumaczyła, na czym polega to zjawisko.

– Infodemia to po prostu nadmiar informacji, w tym informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd podczas epidemii, co powoduje dezorientację i chaos informacyjny oraz prowadzi do błędnej oceny sytuacji przez decydentów i przez nas – tzw. przeciętnych obywateli. Infodemia związana z COVID-19 polega na szerzeniu różnych form zniekształconej informacji, od rozprzestrzeniania informacji nieprawdziwych, niepotwierdzonych po tzw. „fake newsy” czyli świadome i zamierzone wprowadzanie opinii publicznej w błąd.  Nie jest łatwo odróżnić jedne od drugich, a w zalewie różnych treści bardzo trudno odróżnić prawdę od kłamstwa, szczególnie gdy skazani jesteśmy na czerpanie wiedzy o danym zjawisku z mediów – podkreśliła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wskazała, że dziś informacje rozchodzą się w tzw. czasie rzeczywistym, czyli równolegle do tego, o czym informują, dlatego pozbawione często są namysłu i refleksji, a odbiorcy reagują na podsuwane im bodźce automatycznie i podświadomie.

– Takie są – niestety – reguły komunikowania masowego i współczesnej dyfuzji, czyli rozprzestrzeniania się informacji. Tylko zdając sobie sprawę z tego zjawiska, możemy świadomie podejmować prawidłowe decyzje – zaznaczyła dr Jolanta Hajdasz.

Stwierdziła, że dlatego tak ważne jest, aby w debacie publicznej nie było tematów tabu i osób wykluczonych z dyskursu publicznego.

– Przeciwnie: im dłużej ktoś działa publicznie, tym bardziej warto poznać i wysłuchać jego zdania, nawet jeśli potem uznamy, że się z danymi poglądami nie zgadzamy. Dlatego podkreślam jeszcze raz – po raz kolejny uczelnia z Torunia, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, wykazuje się odwagą i podejmuje temat, który powinien być powszechnie dyskutowany w przestrzeni publicznej. Warto, byśmy wysłuchali, co mają do powiedzenia zaproszeni przez organizatorów goście – podkreślała dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Sympozjum „Oblicza Pandemii” rozpocznie się w sobotę 29 stycznia o godz. 10.00 w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl