Kwatera „Ł” powinna być cmentarzem wojennym

Kwatera „Ł” na Warszawskim Powązkach powinna uzyskać status cmentarza wojennego. Pomogłoby to zablokować kolejne pochówki na tamtym terenie.

Rodziny pochowanych tam żołnierzy oraz instytut chcą, żeby miano nekropolii wojennej nadać całej Kwaterze. Wojewoda odpowiada, że za taką można uznać tylko część bez grobów postawionych w latach 80 i później.

Dr Dariusz Kucharski, historyk, zauważa, że stawianie kolejnych grobów w Kwaterze „Ł” jest obrazoburcze i utrudnia wciąż trwające poszukiwania ciał ofiar komunizmu.

– Bardzo istotne dla polskiej tradycji historycznej i dla polskiej polityki historycznej jest właśnie uregulowanie kwestii „Łączki”. „Łączka” może być też pierwszą regulacją, dzięki której w innych miejscach na terenie ziem III RP, obecnej Polski możemy dokonywać kolejnych działań, kolejnych regulacji, które de facto będą honorować Polaków zamordowanych, jak i również większą łatwość poszukiwań i odnajdywania tych miejsc, tego niegodnego, pierwotnego pochówku, aby ich wreszcie znaleźć, określić kto to jest personalnie – mówił dr Dariusz Kucharski.  

Wczoraj zostały wznowione poszukiwania zabitych przez komunistów w latach 1945-1956. Prace potrwają dwa tygodnie. Jak mówi dr Kucharski, identyfikacja ofiar i ich godny pochówek, jest bezwzględnie konieczny dla zachowania polskiej pamięci historycznej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl