Kompania Węglowa zagrożona upadkiem

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie planu naprawczego Kompanii Węglowej. Wczoraj bez większego postępu zakończyło się spotkanie konsultacyjne zarządu Kompanii ze związkowcami w sprawie planu naprawczego spółki na lata 2014-2020.

Zarząd zobowiązał się do naniesienia autopoprawek do przedstawionych założeń programu naprawczego. Zakłada on m.in. ograniczenie kosztów, zmianę organizacji produkcji i sprzedaż kilku kopalń.

Przewodniczący górniczej „Solidarności” Jarosław Grzesik po spotkaniu mówił o „kilku straconych godzinach”. Dodał, że wcześniej związkowcy dostali do konsultacji dokument, o nazwie „Plan naprawczy KW na lata 2014-2020” a na spotkaniu przedstawiona została prezentacja, która odbiega od tego dokumentu. Dlatego związkowcy zażądali przedstawienia aktualnej wersji planu naprawczego, do którego będą mogli się odnieść.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”, podkreśla, że wiele zależy też od tego jaka będzie wola polityczna nowego szefa rządu ws. polskiego górnictwa.

– Ma szanse otworzyć się rynek ukraiński na węgiel. Tutaj już niektórzy sobie poluzowali i mówią, że jak tam jest rynek to się sytuacja poprawi. My przestrzegamy przed tym. Rynek jest otwarty dla polskiego węgla, ale to wiecznie trwać nie będzie i może ta sytuacja być trudna. Jeżeli chodzi o połączenie polskiego górnictwa z polskim węglem w jedną spółkę to tutaj pojawiają się przeszkody – mówi Kazimierz Grajcarek.

Kilka tygodni temu związkowcy, którzy poznali plan naprawczy zarządu, sprzeciwili się jego  zamierzeniom. Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras, ostrzegał, że bez wprowadzenia planu naprawczego na lata 2014-2020 spółka w najbliższym czasie upadnie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl