Plan likwidacji polskiego górnictwa

Program naprawczy Kompanii Węglowej to w istocie plan likwidacji polskiego górnictwa – powiedziała Izabela Kloc, senator ziemi śląskiej.

Rząd Ewy Kopacz bez konsultacji ze stroną społeczną przyjął wczoraj program naprawczy Kompanii Węglowej. Dokument stwierdza, m.in., że możliwości dofinansowania KW wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca.

Sam program zakłada, m.in. likwidację czterech kopalń: kopalni Pokój, Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy oraz Bobrek-Centrum. W miejsce KW ma powstać nowa spółka celowa, do której trafi 9 z 14 kopalń KW.

Senator Izabela Kloc podkreśliła, że rząd do tej pory nic nie robił, by poprawić trudną sprawę w górnictwie.

– Jako Prawo i Sprawiedliwość proponowaliśmy szereg różnych rozwiązań. Osobiście angażowałam się w przygotowanie planu ratowania polskiego górnictwa. Proponowałam utworzenie funduszu kompensacyjnego dla polskich kopalń. Niestety, rząd nie przyjmuje żadnych takich propozycji. Dziś wiemy, że rząd Ewy Kopacz doprowadzi polskie górnictwo do totalnej ruiny. Doprowadzi do ruiny polskie rodziny – szczególnie na Śląsku – nie tylko rodziny górników, ale wszystkich firm, które kooperują z górnictwem. Likwidacja jednego miejsca pracy w górnictwie powoduje likwidację kilku kolejnych miejsc pracy w firmach okołogórniczych – powiedziała Izabela Kloc.

W obronie miejsc pracy spontanicznie protestują już górnicy z trzech przeznaczonych do likwidacji kopalń. Podziemne strajki prowadzą górnicy z kopalni Brzeszcze, Bobrek-Centrum w Bytomiu i Sośnica-Makoszowy w Gliwicach.

Na godzinę 13:00 zaplanowano zebranie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Komitet ma zdecydować o harmonogramie akcji protestacyjno-strajkowej w regionie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl