foto: sxc.hu

Opozycja chce przywrócenia przepisów o prawie geologicznym i górniczym

Komisja nadzwyczajna ds. energetyki i surowców energetycznych zajęła się dziś rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Posłowie zapowiedzieli złożenie poprawek.

Strona rządowa podkreśla, że te zmiany, które proponuje służą wzmocnieniu państwa. Poseł  Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki powiedział, że dokument cofnął się radykalnie do tego, co rząd przygotował jesienią ubiegłego roku. Przypomniał, że wówczas przewidywano powołanie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych.

– To narzędzie do zarządzania złożami, do reagowania na postępowanie koncesjonariuszy ex ante, a nie tylko ex post, kiedy coś się wydarzy albo kiedy się coś skontroluje i będzie można dochodzić uprawnień skarbu państwa w stosunku do tego, co już się zdarzyło. Z tego powodu będę namawiał i formalnie przedstawiał poprawki, które będą zmierzały do tego, by przywrócić w tym rządowym przedłożeniu jego kształt, który znamy z jesieni – powiedział Piotr Naimski.

Jak dodał poseł: to paradoks, że opozycja będzie zgłaszała poprawki, które będą miały w zamiarze przywrócenie rządowego kształtu projektu ustawy. Obiektywnie rzecz biorąc projekt rządowy z ubiegłego roku spełniał to, co jest zdroworozsądkowe – tłumaczył.

Rządowa nowelizacja zakłada, że badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez konieczności ubiegania się o koncesję.  Zamiast dotychczasowych kilku rodzajów koncesji ma być jedna – koncesja poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywcza, która ma być przyznawana na 10-30 lat.

RIRM

drukuj