fot. PAP/Andrzej Grygiel

Rząd wznowił rozmowy ze związkowcami nt. umowy społecznej dla górnictwa

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń zapowiedział, że związkowy projekt będzie podstawą rozmów o umowie dla górnictwa. Dokument ma określić szczegóły transformacji sektora węglowego. Związkowcy i rząd wznowili w poniedziałek w Katowicach rozmowy na temat umowy.

Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, powiedział przed spotkaniem, że póki co nie należy się spodziewać konkretów. Jak zapowiedział, dokument będzie konsultowany z przedstawicielami wielu resortów.

– Dzisiaj będziemy rozmawiać na temat szczegółów, ale to z całą pewnością nie będą ostatnie rozmowy. Będą one musiały być w gronie różnych ministrów z różnych resortów, którzy są odpowiedzialni za poszczególne kwestie, aby doprecyzować zapisy, żeby strona społeczna i rząd absolutnie rozumieli to samo; aby były zupełnie precyzyjne i pomogły nam w dwóch celach, które przewodniczący Dominik Kolorz postawił, czyli z jednej strony wsparcie dla sektora, a z drugiej transformacja Śląska. Zobaczymy, na ile to się uda pogodzić – wskazywał Artur Soboń.  

Rząd planuje zamknięcie większości kopalń do 2049 roku. Do 2050 roku Unia Europejska ma być obszarem zeroemisyjnym. Energetyka w naszym kraju oparta jest w głównej mierze na węglu. Zmiana miksu energetycznego będzie kosztowała Polskę setki miliardów złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl