fot. PAP/Andrzej Grygiel

Dziś może zostać podpisane porozumienie ws. przejęcia kopalni Brzeszcze

Najprawdopodobniej dziś zostanie podpisane porozumienie ws. przejęcia przez grupę Tauron kopalni Brzeszcze. Pod koniec ub. tygodnia uzgodnione zostały warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni. Związkowcy parafowali też projekt porozumienia, które reguluje kwestie pracownicze.

Kopalnia w nowej formie ma mieć nazwę: Nowe Brzeszcze – Grupa Tauron. W parafowanym porozumieniu, zarząd zobowiązał się do kontynuowania dotychczas prowadzonej działalności kopalni „przy zachowaniu rachunku ekonomicznego”.

Stanisław Kłysz, przewodniczący Solidarności w kopani Brzeszcze, mówi, że same zapisy ewentualnego porozumienia o niczym jeszcze nie świadczą – ważne będzie to, jak będą one realizowane. Tej ostrożności uczy niedotrzymane porozumienie górników z rządem w styczniu – dodał.

– Proszę zwrócić uwagę, że porozumienie dotyczyło kilkunastu kopalń, a tutaj mówimy o jednej kopalni. Nie jest rozwiązany problem dotyczący Kompanii Węglowej. Widzimy problemy „holdingu”, widzimy problemy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tak więc te manifestacje, które są zapowiadane, są w obronie całego polskiego górnictwa, braku rozwiązań dla polskiego górnictwa, a nie tylko dla Brzeszcz. Brzeszcze cieszą się, że być może to wszystko pójdzie w dobrym kierunku, ale też – tak jak i z nami – my z nimi będziemy się solidaryzować – powiedział Stanisław Kłysz.

Na czwartek zaplanowana została manifestacja w Warszawie. Decyzję w tej sprawie podjął Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

To kolejny etap protestu związanego ze złamaniem przez rząd porozumienia. Koalicja rządowa PO-PSL obiecała górnikom, że do 30 września zostanie utworzona nowa Kompania Węglowa. Tak się jednak nie stało. Od 1 października w kopalniach na Śląsku obowiązuje pogotowie strajkowe.

RIRM

drukuj