Górnicy zaproponują porozumienie stronie rządowej

Jak zapowiadali wczoraj związkowcy, dziś górniczy sztab protestacyjny prawdopodobnie przedstawi rządowi kolejną propozycję porozumienia. Górnicy liczą na wznowienie negocjacji.

Górnicy mówią stanowcze „Nie” rządowemu programowi tzw. restrukturyzacji Kompanii Węglowej.

Myślę, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin sztab protestacyjno-strajkowy opracuje kolejną propozycję porozumienia z naszej strony. Propozycja ta zostanie przekazana do strony rządowej i będziemy czekać, czy na bazie tej propozycji rozmowy zostaną wznowione – informuje Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

W kilkunastu kopalniach trwa podziemny protest. Do końca tygodnia ma się on rozszerzyć na wszystkie zakłady. Wczoraj na posiedzeniu nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. energetyki odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy realizującej rządowy program dla Kompanii Węglowej.

Przedstawiciele rządu podkreślali, że nowelizacja ustawy jest niezbędna. Strata na tonie węgla sięga ponad 40 zł. Ponadto nie ma środków na wynagrodzenia w lutym. Jednocześnie zapewniali, że przeniesienie kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń to nie wyrok.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, mówił wprost: to nie jest plan „naprawczy”, a wręcz „likwidacyjny” Kompanii Węglowej.

Plan, który państwo przedstawiliście jest planem nie tylko dalszej destrukcji i nie jest drogą do odnowy i naprawy, ale jest wysnuty na podstawie braku przesłanek. W najlepszym przypadku to przesłanki wynikające z dokumentacji, którą panu dostarczono z poziomu zarządu KW. Pan się opiera wyłącznie na cyfrach, bez zapoznania się z sytuacją poszczególnych kopalń. Kopalnia Brzeszcze jest tutaj naprawdę dobrym przykładem. Tam 35 mln zł za chwilę będzie wyrzucone w błoto: to stacja odmetanowania (bardzo nowoczesna); to jest kopalnia, która od zeszłego roku otworzyła pokład, który był zamknięty z powodu pożaru, przygotowuje go do wydobycia – i pan to teraz chce zamykać – zauważył Piotr Naimski.

Rządowy program zakłada m.in. sprzedaż przez Kompanię Węglową nowej spółce celowej 9 z 14 kopalń. Spośród pozostałych jedną kupi Węglokoks (tj. Piekary), a pozostałe cztery zostaną zlikwidowane. Będą to Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl