„Szczyt węglowy” w Katowicach

Liderzy central górniczych spotkają się dziś w Katowicach z przedstawicielami rządu. Rozmowy mają dotyczyć trudnej sytuacji sektora węgla kamiennego w Polsce. Udział w debacie zapowiedział premier Donald Tusk. Obecni będą także menadżerowie i eksperci.

Jednym z tematów ma być sprawa wykorzystania węgla dla bezpieczeństwa energetycznego. Od efektów rozmów zależy, czy dojdzie do zaostrzenia akcji protestacyjnej w górnictwie i do zapowiadanej na 19 maja manifestacji w Warszawie.

– Spodziewamy się konkretów. Mamy dość wysłuchiwania obietnic, że zostanie powołany jakiś zespół, „okrągły stół”, czy też zastosowane będą inne instrumenty. Do tej pory były tylko puste słowa, niepoparte żadnym działaniem, żadnymi czynami. Mamy nadzieję, że rząd zacznie z nami rozmawiać na temat konkretów, którymi powinny być propozycje rozwiązań dotyczące, np. nadmiernego importu węgla z zagranicy – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej „Solidarności”.

Związkowcy domagają się  pilnego wprowadzenia planu ratunkowego dla branży oraz uzgodnienia nowej długofalowej strategii dla całego sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl