Prokuratura umorzyła sprawę oświadczeń majątkowych Serafina

Katowicka prokuratura umorzyła śledztwo ws. oświadczeń majątkowych prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysława Serafina, radnego woj. śląskiego. Prokuratura badała prawdziwość oświadczeń Serafina po złożonym doniesieniu. Proces dotyczył m.in. pożyczki na kwotę 1,7 mln zł, którą prezes kółek udzielił swej organizacji w 2008 r.

Postępowanie z lat 2005-2006 umorzono ze względu na przedawnienie. Z kolei wątek oświadczeń Serafina z 2010 roku został umorzony ze względu na brak znamion przestępstwa.

Poseł Krzysztof Jurgiel, wiceszef sejmowej Komisji Rolnictwa, mówi, że jest to sytuacja, która powinna być dokładnie zbadana, zarówno na szczeblu państwowym, jak i międzynarodowym.

Minęło 5 lat. Państwo polskie jest w rozkładzie i źle funkcjonuje, czyli są obywatele, którzy mogą korzystać z tego trybu i prowadzić do tego, że są równi i równiejsi. Krytycznie oceniam taką sytuację i myślę, że rząd, a także Parlament powinien wyciągnąć z tego wnioski. A przede wszystkim należałoby, aby prokurator generalny dokładnie prześledził poszczególne procedury, a także cały proces dowodowy i wyciągnął wnioski personalne, czy nie było to celowe działanie na szkodę państwa – zwrócił uwagę poseł Krzysztof Jurgiel.

5 czerwca ubiegłego roku Serafin został wyrzucony z PSL za godzenie w dobre imię i wizerunek partii. On sam uważa tę decyzję za bezprawną.

W 2012 roku „Puls Biznesu” ujawnił rozmowy Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem o możliwych nieprawidłowościach, nepotyzmie i niegospodarności w spółkach związanych z resortem rolnictwa kierowanym przez PSL.

RIRM

drukuj