Związek Zawodowy Górników złożył inicjatywę ws. deputatów

Związek Zawodowy Górników w Polsce złożył w Sejmie ponad 100 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą w sprawie finansowania deputatów węglowych dla emerytów górniczych.

Obecnie część górników dostaje deputaty z budżetu państwa, nie dostaje wcale lub ma je zawieszone. Jest to uzależnione od miejsca pracy, spółki, czy kopalni. Górnicy podkreślają, że to jawna niesprawiedliwość.

Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników podkreśla, że projekt równo traktuje górników-emerytów.

– W tej chwili część deputatów jest finansowanych z budżetu. Chcemy, żeby wszyscy górnicy-emeryci byli finansowani z deputatów. Jest to rząd kilkuset milionów złotych, ale co roku mimo trudnej sytuacji górnictwa 6, czy 7 mld złotych jest odprowadzanych w różnej formie do budżetu państwa, więc trzeba potraktować emerytów górniczych w sposób sprawiedliwy, zwłaszcza, że to może być świadczenie, które będzie zanikało, bo nowi górnicy, którzy przychodzą na kopalnię już takiego świadczenia nie mają, więc w gwoli sprawiedliwości wypada, żeby ci górnicy, którzy przechodzą, lub przeszli na emeryturę byli jednakowo traktowani – mówi Wacław Czerkawski.

Związki górnicze liczą na współprace z rządem Beaty Szydło, bo jak przypominają sam rząd PiS zapowiadał specustawę w sprawie deputatów węglowych.

RIRM

drukuj