fot. flickr.com

Pomorskie: Prawie 81 mln na ochronę środowiska

Siedemnaście projektów o łącznej wartości prawie 81 mln zł zostanie zrealizowanych w najbliższych latach w województwie pomorskim w zakresie ochrony środowiska. Ponad 53 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Największe projekty mają być realizowane na Mierzei Wiślanej i w Gdańsku.

Marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali we wtorek 17 umów na dofinansowanie ze środków unijnych projektów dotyczących ochrony różnorodności biologicznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Marszałek Mieczysław Struk przyznał, że projekty w zakresie ochrony środowiska nie są łatwe i nie przynoszą też spektakularnych efektów. Marszałek zwrócił uwagę, że ogromne walory przyrodnicze Pomorskiego zostały uwzględnione przy tworzeniu Regionalnego Programu Operacyjnego.

„W różnych częściach naszego regionu trzeba albo podjąć działania interwencyjne i wydawać pieniądze na poprawę ochrony siedlisk przyrody, które bezpowrotnie mogą być utracone w danym miejscu albo zainwestować w infrastrukturę lub kampanię informacyjną, aby te walory mogły być poznane przez turystów” – tłumaczył Mieczysław Struk.

Projekt o największej wartości, ponad 13,6 mln zł, ma być realizowany przez gminę miasta Krynica Morska. Celem projektu jest zachowanie różnorodności biologicznej oraz walorów przyrodniczych i krajobrazowych na terenie obszarów chronionych Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” oraz rezerwatów przyrody: „Kąty Rybackie”, „Mewia Łacha”, „Moczary”, „Buki Mierzei Wiślanej” oraz Obszaru Natura 2000 „Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana”.

Dofinansowanie w wysokości 7,7 mln zł otrzymała też gmina miasto Ustka, która do listopada 2018 r. ma zrealizować projekt ochrony, rewaloryzacji i zabezpieczenia obszarów cennych przyrodniczo w uzdrowiskach woj. pomorskiego, w Ustce i w Sopocie. Wartość projektu to 11,2 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj